Integrating land use and transportation planning for sustainable development: A case study in Kabul city
Sürdürülebilir kalkınma için arazi kullanımı ve ulaşımplanlamasının entegre edilmesi: Kabul şehri örneği
  1. Tez No: 937917
  2. Yazar: REGINA MAIHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU VESİLE ÖCALIR AKÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu tez, Afganistan'ın Kabil kentinde sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak için arazi kullanımı ve ulaşım planlamasının bütünleştirilmesini araştırmaktadır. Şehrin hızlı kentleşmesi ve nüfus artışı, trafik sıkışıklığı, hava kirliliği ve verimsiz arazi kullanımı gibi ciddi sorunlara yol açmış ve sürdürülebilir kentsel kalkınma için önemli zorluklar ortaya çıkarmıştır. Kapsamlı bir saha çalışması metodolojisi aracılığıyla, bu araştırma planlama süreçlerini değerlendirmiş ve mevcut sorunları belirlemek ve stratejik müdahaleler önermek için paydaşlarla görüşmüştür. Temel bulgular, koordine olmayan planlamanın ve sürdürülebilir altyapı eksikliğinin etkili kentsel kalkınmanın önündeki en büyük engeller olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışma, bağlantıyı iyileştirmeyi, çevresel etkileri azaltmayı ve kentsel yaşamın genel kalitesini iyileştirmeyi amaçlayan bir dizi entegre planlama stratejisi önermiştir. Öneriler arasında çok modlu ulaşım sistemleri geliştirmek, karma kullanımlı kalkınmayı teşvik etmek ve yeşil altyapıyı ve eşit kaynak dağıtımını destekleyen politikaları uygulamak yer almaktadır. Sonuç olarak, araştırma Kabil'in kentsel zorluklarını ele almak için koordineli arazi kullanımı ve ulaşım planlamasına olan kritik ihtiyacı vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the integration of land use and transportation planning to achieve sustainable development in Kabul, Afghanistan. The rapid urbanization and population growth of the city have led to serious problems, such as traffic congestion, air pollution, and inefficient land use, posing significant challenges for sustainable urban development. Through a comprehensive field study methodology, this research evaluated planning processes and interviewed stakeholders to identify existing problems and recommend strategic interventions. Key findings reveal that uncoordinated planning and lack of sustainable infrastructure are major obstacles to effective urban development. The study proposed a set of integrated planning strategies aimed at improving connectivity, reducing environmental impacts, and enhancing the overall quality of urban life. The recommendations include developing multimodal transportation systems, encouraging mixed-use development, and implementing policies that support green infrastructure and equitable resource distribution. In conclusion, the research highlighted the critical need for coordinated land use and transportation planning to address Kabul's urban challenges.