Adolesanlarda sigara kullanımının hemogram parametreleri üzerine etkisi
Effect of cigarette use on hemograph parameters in adolescents
  1. Tez No: 937938
  2. Yazar: ASLI EMRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM YAKUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Giriş ve Amaç: Tütün kullanımı, dünya genelinde önlenebilir erken ölümlerin başlıca sebeplerindendir. Her yıl 8,7 milyondan fazla kişi tütün tüketiminin yol açtığı sağlık sorunları nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Gençler arasında sigara içme oranları birçok ülkede hâlâ yaygın olup, bazı bölgelerde bu durum giderek daha ciddi bir sorun haline gelmektedir. Erken yaşta sigara içmeye başlama durumu tütün kullanım süresini uzatmakta ve bu da sağlık risklerini artırmaktadır. Çalışmamızın amacı, ergenlerde sigara kullanımına bağlı hemogram parametrelerindeki etkilenmeyi ortaya koymaktır. Bu sebeple sigara içen ve içmeyen kişilerin hemogram parametreleri, Nötrofil/Lenfosit, Trombosit/Lenfosit ve MPV/Trombosit oranlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. İçilen günlük sigara miktarı ve tüketilen sigara paket/yıl miktarına bağlı olarak hemogramdaki etkilenmeyi ortaya koyarak sigaranın hematolojik indeksler üzerindeki etkilerini daha ayrıntılı bir şekilde inceleyip, sigaraya karşı farkındalığın artırılması ve sigaranın sağlık üzerindeki olumsuz etkilerinin daha iyi anlaşılmasına katkı sağlamak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif/kesitsel bir çalışmadır. T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Bilkent Şehir Hastanesi, Çocuk Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği Ergen Sağlığı Sigara Bırakma Polikliniklerine 01/06/2022-31/05/2024 tarihleri arasında başvuran sigara içen 200 adolesan ile sigara kullanımı öyküsü olmayan, Ergen Sağlığı Kliniklerine nonspesifik şikayetle başvuran benzer yaşta 200 adolesan olmak üzere toplam 400 ergen çalışmaya dahil edilmiştir. Mevcut çalışma için gerekli veriler; Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları hastanesinde kullanılan sistem veri tabanından sistematik olarak elde edilmiştir. Araştırmada verilerin istatistiksel analizleri için SPSS 26.0 (SPSS Inc. Chicago, USA, IBM) programı kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmamızdan elde edilen bulgular sonucunda çalışmaya katılan sigara içenlerin %77,5'i (n=155) erkek, %22,5'i(n=45) kız idi. Sigara kullananların yaş ortanca değeri 16,0 (12,0-18,0), sigara kullanmayanların yaş ortanca değeri 15,0 (11,0-18,0) yıldır ve sigara kullananların yaşı kullanmayanlara göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Sigarayı ilk deneme yaşı ile bağımlılık düzeyi arasında anlamlı, negatif ve zayıf düzeyde bir ilişki saptanmıştır (r0,50; p>0,001). Ekshale CO düzeyi ile bağımlılık düzeyi arasında, günlük içilen sigara sayısı ve paket/yıl sayısı ile eCO düzeyleri arasında anlamlı, pozitif yönde orta düzeyde bir ilişki saptanmıştır. Hemogram parametreleri karşılaştırıldığında WBC, ANS, monosit, RBC, hemoglobin, hematokrit, MCV, MCH ve MCHC değerleri sigara kullananlarda anlamlı olarak daha yüksek saptanmıştır. RDW, platelet, PCT ve PLO değeri sigara kullanmayanlarda kullananlara göre anlamlı olarak daha yüksek saptanmıştır. NLO, MPV/Platelet değerleri sigara kullananlarda anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Sigara kullananların paket/yıl sayısı ile hemogram parametreleri arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Tüm grupta WBC, ANS, ALS, monosit, hemoglobin, hematokrit değerleri ile paket/yıl sayısı arasında anlamlı, pozitif yönde, zayıf bir ilişki saptanmıştır (r
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Tobacco use is one of the leading cause of preventable premature death worldwide. Each year, more than 8.7 million people die due to health problems caused by tobacco consumption. Smoking rates among young people are remain prevalent in many countries, and in some regions it is becoming an increasingly serious issue. Starting to smoke at an early age prolongs the duration of tobacco use, which increases health risks. The aim of our study is to reveal the effects of smoking on hemogram parameters due to smoking in adolescents. For this reason, it was aimed to compare the hemogram parameters, Neutrophil/Lymphocyte, Platelet/Lymphocyte and MPV/Platelet ratios between smokers and non-smokers. It is aimed to examine the effects of smoking on hematological indices in more detail by revealing the effect on the hemogram depending on the daily amount of cigarettes smoked and the amount of cigarette packs/year consumed, and to contribute to a better understanding of the negative effects of smoking on health. Materials and Methods: Our study is a retrospective/cross-sectional study. A total of 400 adolescents participated in the study: 200 adolescents who were smokers and 200 adolescents with no smoking history, who attended the Adolescent Health and Smoking Cessation Clinics of the Children's Hospital, Ankara Bilkent City Hospital, T.C. University of Health Sciences, between 01/06/2022 and 31/05/2024. The necessary data for this study were systematically obtained from the database system used at Ankara Bilkent City Hospital's Pediatrics Department. Statistical analyses were performed using Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 26.0 (SPSS Inc. Chicago, USA, IBM). Results: The findings of our study showed that 77.5% (n = 155) of the smokers were male and 22.5% (n = 45) were female. The median age of smokers was 16.0 (12.0-18.0) years, the median age of non-smokers was 15.0 (11.0-18.0) years, and the age of smokers was significantly higher than non-smokers. A significant, negative and weak correlation was found between the age of first trying smoking and the level of addiction (r0.50; p>0.001). A significant, positive and moderate correlation was found between the exhaled CO level and the addiction level, and between the number of cigarettes smoked daily and the number of packs/year and eCO levels. When the hemogram parameters were compared, WBC, ANS, monocyte, RBC, hemoglobin, Hematocrit, MCV, MCH and MCHC values ​​were found to be significantly higher in smokers. RDW, platelet and PCT, PLR values ​​were found to be significantly higher in non-smokers than in smokers. NLR, MPV/Platelet values ​​were found to be significantly higher in smokers. The correlation between the number of packs/year of smokers and hemogram parameters was evaluated. In the entire group, a significant, positive, weak correlation was found between WBC, ANS, ALS, monocyte, hemoglobin, hematocrit values ​​and the number of packs/year (r