Tipik ve atipik çölyak hastalığı olan çocukların tanı anındaki klinik, laboratuvar, endoskopik ve histopatolojik bulgularının karşılaştırılması
Comparison of clinical, laboratory, endoscopic and histopathological findings at the time of diagnosis in children with typical and atypical celiac disease
  1. Tez No: 937937
  2. Yazar: ALİ AYKUT AÇIKALIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUNA KAYMAK SELBUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Çölyak hastalığı klinik açıdan pek çok farklı belirti ve bulgu ile kendini gösterir. Klinik bulguların çeşitliliği büyük ölçüde yaşa ve ekstraintestinal bulgulara bağlıdır. Bu çalışmada, tipik ve atipik olguların başvuru klinik özelliklerini, laboratuvar, endoskopik ve histopatolojik bulgularını karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji Polikliniğine 1 Mayıs 2017- 1 Haziran 2024 tarihleri arasında başvurup Çölyak Hastalığı tanısı almış çocuk hastalar dahil edildi. Hastaların verileri klinik, laboratuvar, endoskopik ve histopatolojik bulgularına göre hastane bilgi yönetim sistemi üzerinden retrospektif olarak incelendi. Bu veriler tipik çölyak hastalığı ve atipik çölyak açısından istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamızda çölyak hastalarının (ÇH) tanı anındaki ortanca yaşları 9,5 yaş olup %56,3'ü kız, %43,7'si erkek olarak saptandı. Vücut kitle indeksi z skoru -2'nin altında olan hastaların oranı %14,8 tespit edildi. Büyüme gelişme geriliği, çölyak hastalarında %45,2 oranıyla (n=61) en sık bildirilen başvuru şikayeti olarak saptandı. Çölyak hastalarının tanı anındaki endoskopik görünüm bulguları incelendiğinde en sık gözlenen bulgu %76,2 (n=49) oranla, duodenum mukozasında taraklanma oldu. Çölyak hastalarının %67,4'ü Tipik ÇH, %32,6'sı ise Atipik ÇH olarak tanımlanmakta olup ortalama tanı alma yaşı Atipik ÇH grubunda 10,43 ± 4,77 yıl, Tipik ÇH grubunda ise 9,18 ± 4,53 yıl olarak hesaplandı (p>0,05). En sık başvuru şikayeti olarak Tipik ÇH grubunda büyüme gelişme geriliği (%67), Atipik ÇH grubunda ise boy kısalığı (%27,3) saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Celiac disease presents clinically with many different signs and symptoms. The diversity of clinical findings is largely dependent on age and extraintestinal manifestations. In this study, we aimed to compare the presenting clinical features, laboratory, endoscopic and histopathologic findings of typical and atypical cases. Materials and Methods: Pediatric patients who were admitted to the Pediatric Gastroenterology Outpatient Clinic of Ankara Atatürk Sanatorium Training and Research Hospital between May 1, 2017 and June 1, 2024 and diagnosed with celiac disease wer eincluded. The data of the patients were retrospectively analyzed through the hospital information management system according to clinical, laboratory, endoscopic and histopathologic findings. These data were statistically compared in terms of typical celiac disease and atypical celiac disease. Results: In our study, the median age of celiac patients (CD) at the time of diagnosis was 9.5 years, 56.3% were female and 43.7% were male. Of the patients 14.8% had a body mass index z score below -2. Growth and developmental delay was the most common presenting complaint in celiac patients with a rate of 45.2% (n=61). When the endoscopic appearance findings of celiac patients at the time of diagnosis were analyzed, the most common finding was scalloping of the duodenal mucosa with a rate of 76.2% (n=49). The mean age at diagnosis was calculated as 10.43 ± 4.77 years in the Atypical CD group and 9.18 ± 4.53 years in the Typical CD group (p>0.05). The most common presenting complaint was growth retardation (67%) in the typical CD group and short stature (27.3%) in the atypical CD group.