Egzotik malzemelerin kaynak sonrası mekanik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of mechanical properties of exotic materials after welding process
- Tez No: 937949
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Hastelloy C-276 alaşımının manuel gaz tungsten ark kaynağı (GTAW) yöntemi ile benzer olmayan malzemeler dahil kaynaklanabilirliğinin mekanik testlerle belirlenmesi amaçlanmıştır. İlgili çalışmanın tamamlanmasından sonra Hastelloy C-276 alaşımının ASTM A312/316L ve ASTM A106/A106M Gr. B ile kaynaklanabilirliği belirlenmiştir. Hastelloy C- 276 alaşımının rafineri ve petrokimya gibi zorlu sektörlerde ekonomik olacak şekilde ekstra maliyet oluşturmadan hatasız ve kaliteli bir şekilde uygulanmasını sağlamak için bu çalışma yapılmıştır. Kaynak öncesi hazırlıklar kaynak kalitesini etkilediği bilinmektedir. Bu sebep ile kaynak öncesi malzeme yüzeylerinin yağ, kir, pas ve tufalden arındırılmalıdır. C-276 alaşımının kaynağında yüzey temizliği asit ile yapılmış ve kontrolü demir testi ile yapılmıştır. Nikel alaşımlı malzemelerin kaynağında kök koruma ve destek gazı uygulanmaktadır. Bu gaz koruması içerisinde oksijen miktarını kontrol altında tutmak için oksijen analiz testleri yapılmıştır. ERNiCrMo-4 kaynak dolgu teli ve argon gazı koruması altında çeşitli kaynak parametreleri kullanılarak üç farklı kombinasyonda bu tez çalışması gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak Hastelloy C-276 alaşımın kaynaklanabilirliğini belirlemek için çekme, eğme, çentik darbe, sertlik ve mikro yapı gibi çeşitli testler uygulanmış ve Hastelloy C-276 alaşımının ASTM A312/316L ve ASTM A106/A106M Gr. B ile kaynaklanabilirliği ve sonrasındaki etkileri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu bağlamda, en uygun kaynak parametreleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It was aimed to determine the weldability of Hastelloy C-276 alloy with manual gas tungsten arc welding (GTAW) method including dissimilar materials by mechanical tests. After the completion of the relevant study, the weldability of Hastelloy C-276 alloy with ASTM A312/316L and ASTM A106/A106M Gr. B was determined. This study was carried out to ensure that Hastelloy C-276 alloy is applied in a faultless and high-quality manner without creating extra costs in demanding sectors such as refinery and petrochemicals. It is known that pre-weld preparations affect the weld quality. For this reason, material surfaces should be cleaned of oil, dirt, rust and scale before welding. In the welding of C-276 alloy, surface cleaning was done with acid and its control was done with iron test. Root protection and support gas are applied in the welding of nickel alloy materials. Oxygen analysis tests were carried out to keep the oxygen amount under control within this gas protection. This thesis study was carried out in there different combinations using ERNiCrMo-4 welding filler wire and various welding parameters under argon gas protection. As a result, various tests such as tensile, bending, notch impact, hardness and microstructure were applied to determine the weldability of Hastelloy C-276 alloy and the weldability of Hastelloy C-276 alloy with ASTM A312/316L and ASTM A106/A106M Gr. B and its subsequent effects were investigated in detail. In this context, the most suitable welding parameters were determined.