Karpal tünel sendromunda usg eşliğinde lokal steroid uygulaması ile pulse radyofrekans uygulamasının tedavi etkinliğinin karşılaştırılması
Is ultrasound-guided steroid injection withpulsed radiofrequency lesioning of themedian nerve effective for treatment ofcarpal tunnel syndrome?
- Tez No: 937953
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE NUR ÖZYUVACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Karpal tünel sendromu (KTS), toplumda %0,1 sıklığında görülen median sinirin bilek kanalında basıya uğramasına bağlı gelişen tipik belirti ve bulgular bütünüdür. En sık görülen tuzak nöropatisidir. Tuzaklanma, bilekte transvers karpal ligaman altında median sinirin, fleksör tendonlarla birlikte tünelden geçerken artan kanal içi basınç nedeniyle basıya uğraması sonucu oluşur. En sık karşılaşılan etyolojik neden elin fazlaca kullanılması sonucu fleksör tendonlarda izlenen tenosinovittir. KTS'nin dominant elde daha sık ortaya çıkması, hastalığın ortaya çıkmasında el aktivitesinin önemli rolü olduğunu desteklemektedir. Median sinirin duysal dalları ilk üç parmak ve 4. parmağın yarısını innerve ettiğinden, KTS'da bu parmaklarda duysal kayıplar olabilir. Tipik olarak hastalar parmaklarında yanma, iğne batması, karıncalanma ve uyuşukluktan yakınırlar. Bazı olgularda ağrı, median sinirin eldeki normal duyusal alanına uymayabilir. KTS tanısı hikaye ve fizik muayene ile kolaylıkla konur. Görüntüleme ve elektrodiagnostik çalışmalar tanıyı doğrulamada yardımcı olur. Ultrason son yıllarda girişimsel tanı/tedavi uygulamaları ve rejyonel anestezide sıklıkla kullanılmaktadır. Ultrason kullanımı girişimin etkinliği ve güvenliğini arttırmaktadır. Kronik ağrı tedavisinde uzun zamandır kullanılan Pulse radyofrekans nöromodülasyon non-nörodestrüktif bir yöntemdir. KTS'ye bağlı el ve elbileği ağrısı da kronik bir ağrıdır. Analjezinin nöral dokuda destrüksiyon oluşturmaksızın sağlanması, ağrı tedavisinde ulaşılması istenen bir hedeftir. Bu anlayış non-nörodekstrüktif bir yöntem olan pulsed radyofrekans uygulamalarını cazip kılmaktadır. İyi tanımlanmış ve klinik olarak faydalı olduğu ispatlanmış olmasına rağmen etkin mekanizması tam anlamıyla bilinmemektedir. PRF uygulamasının nöronda gen ekspresyonunu değiştirerek nöromodülatör etki gösterdiği ileri sürülmektedir. Bizim çalışmamızda; Periferik sinir nöropatilerine bağlı ağrılarda kullanımı son zamanlarda artan Pulse radyofrekans yönteminin lokal steroid uygulamasına eklendiğinde tedavideki etkinliğini incelendi. Çalışmamız elektrodiagnostik incelemelerle karpal tünel sendromu tanısı konmuş 50 hasta üzerinde gerçekleştirildi. Çalışmaya katılan 50 hasta randomize olarak Steroid grubu (n=25) ve pulse radyofrekans grubu (n=25) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Hastalara iki ayrı girişim planlandı. İlk girişimde her iki grubada steroid, 3 hafta sonra 1. Gruba ikinci Doz steroid. 2. Gruba 120 sn pulse radyofrekans planlandı. Tüm girişimler USG klavuzluğunda yapıldı. Hastaların yaş, cinsiyet, boy, kilo , VKİ gibi demografik özellikleri sorgulandı. Girişim Öncesi VAS skoru ölçülerek Phallen ve TİNEL provokasyon testleri yapılarak kayıt edildi. Bu testler 3., 5 ve 7. haftada tekrar değerlendirildi. Girişim Öncesi ve girişim sonrasında tüm hastalara elektrodiagnostik incelemelerle elektrofizyolojik parametreler ve Boston karpal tünel skalası ile semptom şiddeti ve fonksiyonel durum değerlendirildi. Bizim çalışmamızda steroid ve PRF grubu karşılaştırıldığında hem klinik olarak hemde elektrofizyolojik olarak düzelme her iki gruptada benzer olup grup içi düzelmeler (%80-%90) belirgindir. Kronik ağrı tedavisinde sıklıkla kullanılan PRF 'in periferik sinirlerdeki patolojilerine bağlı ağrılarda kullanımı görece yenidir. Çalışmamızda KTS 'da PRF kullanımının etkinliği steroid ile benzer olarak bulunmuş olup etki süresi konusunda ileri çalışmalar gerektiği aşikardır.
Özet (Çeviri)
Carpal tunnel syndrome (CTS), is community of sign and symptoms occur due to the compression of median nerve in the wrist channel. It is the most common entrapment neuropathy. Entrapment, occurs as a result of increased channel pressure while the median nerve passing thorough the wrist channel with flexor tendons. The most common etiologic cause is tenosynovitis observed at flexor tendons due to the too much use of the hand. The observation of CTS more often in dominant hand supports the important role of the hand activity emergence of the disease. Because the sensory branches of median nerve innervates fist three fingers and half of the fourth finger, there may be sensory losses in these fingers at CTS. Typically patients complain burning, prickling, tingling and numbness at the fingers. In some cases, pain may not fit the normal sensory area of the median nerve at the hand. Diagnosis of CTS is placed in easily with history and physical examination.Imaging and electrodiagnostic studies will help in verifying the diagnosis. Ultrasound in often used, interventional diagnostic / therapeutic applications, and regional anesthesia is recent years. The use of ultrasound increases the effectiveness and safety initiative. Pulsed radiofrequency neuromodulation in the treatment of chronic pain has long used a method of non-nörodestrüktif. Hand and wrist pain due to CTS is also a chronic pain. Destruction of neural tissue without causing any provision of analgesia, is a goal to be achieved in pain management. This understanding, which is a method of non-pulsed radiofrequency applications nörodekstrüktif appealing. Although the mechanism of action is not known exactly it is a well-defined and clinically proven to be beneficial. Neuromodulator neuron gene expression by modifying the application of the PRF has been proposed to be the mechanism. In our study, we examined the effectiveness of the radiofrequency pulse method, which has a recently increasing usage, which local steroid treatment has been added to the application with the pain due to peripheral nerve neuropathies. Our study electrophysiological examinations were carried out on 50 patients diagnosed with carpal tunnel syndrome. The study involved 50 patients randomized to the steroid group (n = 25) and pulsed radiofrequency group (n = 25) were divided into two groups. Patients planned for two separate initiatives. Both steroids were given on the first attempt, after 3 weeks the second dose of steroids were given to Group 1 and 120 sec pulse radiofrequency was made to Group 2. All procedures were ultrasound guided. The age, gender, height, weight, BMI, demographic characteristics such as the questioned. Interference VAS score, measured before and Tinel Phallen provocation tests were done recording. These tests were re-evaluated at 3, 5 and 7 weeks. Before and after the procedure in all patients the electrodiagnostic examinations, the electrophysiological parameters and the Boston carpal tunnel symptom severity and functional status were assessed with a scale. In our study, steroids, and the PRF group compared to both the electrophysiological and clinical improvement was similar in both groups, improvements in intra-group (80% - 90%) is evident. PRF used in the treatment of chronic pain which is often painful with the peripheral nerve pathologies have increased recently. In our study the use of the PRF in the CTS patients was found to be similar to the steroids, there should be further studies on the duration of effect is obvious.