Enerji arzındaki açıklığın talep tarafı katılım yerine depolama sistemleriyle giderilmesi tasarımı
Design to remove the gap in energy supply with storage systems instead of demand side participation
- Tez No: 937952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALTINKAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Dünyada ve Türkiye'de elektrik üretiminde termik ve yenilenebilir kaynaklar kullanılarak tedarik şekli çeşitlendirilmiştir. Termik kaynaklı üretimlere baktığımızda birinci sırayı doğal gaz çevrim santralleri almaktadır. Ardından fosil kaynaklı kömür santralleri bunu takip etmektedir. Ülkemizde de hali hazırda çalışan birçok doğal gaz termik santrali ve kömür santralleri bulunmaktadır. Yeraltı kaynakları bakımından zengin olan ülkemizde maden ocaklarından çıkartılan kömür rezervleri ile elektrik üretimi yapılmaktadır. Yine doğa ve jeolojik konum açısında yenilenebilir kaynaklara da elverişli olan ülkemizde, yenilenebilir kaynaklı elektrik üretimleri de yapılmaktadır. Bunlar Hidroelektrik Santralı (HES), Güneş Enerjisi Santralı (GES), Rüzgar Enerjisi Santralı (RES), Jeotermal Enerji Santrali, (JES), Biokütle Enerji Santralı (BES) olarak oldukça yoğun bir yer tutmaktadır. Kaynak çeşitliği iklim ve coğrafya farklılıkları göz önüne alındığında sürekliliğin sağlanması açısından oldukça önem kazanmaktadır Bunun yanında zaman zaman üretimlerin tüketimleri karşılamadığı saatlerde sistemi ayakta tutmak için farklı yöntemler benimsenmiş olup tüketimleri azaltmakta bu yöntemlerden biridir. Bu çalışmada son 13 yıla ait termik ve yenilenebilir üretim santrallerinin aylık, yıllık ve günlük saat bazında üretim değerleri toplanmıştır. Bu değerler bazında enerji açıklığı veya fazlalığı analiz edilmiş, analiz sonuçları tablo ve grafikler halinde verilmiştir. Bu grafiklere bağlı olarak Talep tarafı katılım yöntemi ile enerji arzı açıklığını kapatma projesini, depolama yöntemleri karşılaştırılarak ülkemiz ve dünya için en hızlı, en ekonomik, sürdürebilir çevreye katkılı ve uygulanabilir metotların değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the world and in Turkey, the supply method has been diversified by using thermal and renewable resources in electricity production. When we look at thermal source production, natural gas cycle plants take the first place. Then fossil source coal power plants follow. There are many natural gas thermal power plants and coal power plants currently operating in our country. In our country, which is rich in underground resources, electricity is produced with coal reserves extracted from mines. Again, in our country, which is also suitable for renewable resources in terms of nature and geological location, renewable source electricity production is also carried out. These are Hydroelectric Power Plant (HES), Solar Power Plant (GES), Wind Power Plant (RES), Geothermal Power Plant (JES), Biomass Power Plant (BES) and have a very dense place. Resource diversity is very important in terms of ensuring continuity when climate and geographic differences are taken into consideration. In addition, different methods have been adopted from time to time to keep the system afloat during the hours when production does not meet consumption, and reducing consumption is one of these methods. In this study, monthly, annual and daily hourly production values of thermal and renewable production plants for the last 13 years were collected. Energy deficit or surplus was analyzed based on these values, and the analysis results were given in tables and graphs. Based on these graphs, the fastest, most economical, sustainable and applicable methods for our country and the world were evaluated by comparing the demand side participation method with the energy supply gap closing method and storage methods.