Spinal anestezide kullanılan bupivakain ve levobupivakainin etki başlangıç sürelerinin ve hemodinamik değişikliklerinin karşılaştırılması
Comparison of onset times and hemodynamic changes of bupivacaine and levobupivacaine used in spinal anesthesia
  1. Tez No: 938049
  2. Yazar: UĞUR UZUN
  3. Danışmanlar: UZMAN KADİR İDİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anestezi ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Spinal anestezi oldukça güvenli kabul edilen bir rejyonel anestezi uygulamasıdır. Rejyonel anestezide blok oluşturmak için kullanılan lokal anesteziklerin uygun ve dikkatli kullanıldıklarında oldukça düşük yan etkileri vardır. Levobupivakain bupivakainin S(-) enantiomeri olup rutin kullanıma ülkemizde yeni girmiştir. Birçok çalışmada levobupivakainin kardiyovasküler ve merkezi sistem yan etkilerinin bupivakainden daha az olduğu etki başlangıç süresi ve etki süresinin ise aynı olduğu ileri sürülmektedir. Kardiyak kökenli yandaş hastalığı olanlarda alternatif bir ajan olabileceği görüşü ağırlık kazanmaktadır. Levobupivakain ile spinal anestezi uygulamaları hakkında çalışmalar sınırlı olup, biz çalışmamızda spinal anestezide bupivakain ve levobupivakain kullanımında etki başlangıç sürelerinin ve hemodinamik etkilerini karşılaştırmalı olarak değerlendirmeyi amaçladık.
Özet (Çeviri)
Spinal anesthesia is considered a highly safe regional anesthesia technique. When used appropriately and carefully, local anesthetics employed to achieve regional block have very low rates of side effects. Levobupivacaine is the S(-) enantiomer of bupivacaine and has only recently been introduced into routine clinical practice in our country. Several studies have suggested that levobupivacaine has fewer cardiovascular and central nervous system side effects compared to bupivacaine, while the onset time and duration of action are similar. It is increasingly considered a suitable alternative agent, especially in patients with cardiac comorbidities. Studies on spinal anesthesia using levobupivacaine are limited. In our study, we aimed to comparatively evaluate the onset times and hemodynamic effects of bupivacaine and levobupivacaine when used for spinal anesthesia.