Aslı Tohumcu'nun romanlarının tematik açıdan incelenmesi
Thematical examination of Aslı Tohumcu's novels
- Tez No: 938076
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA YAZBAHAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çağdaş Türk edebiyatı yazarlarından biri olan Aslı Tohumcu; romandan hikâyeye, derlemeden çocuk kitaplarına kadar farklı edebî türlerde eser ortaya koymuştur. Edebiyat sahasında daha çok romancı kimliği ile dikkat çeken yazarın romancı kimliğine odaklanarak hazırladığımız“Aslı Tohumcu'nun Romanlarının Tematik Açıdan İncelenmesi”adlı çalışma, Tohumcu'nun Yok Bana Sensiz Hayat (2006), Taş Uykusu (2011), Ölü Reşat (2014), Durmadan Leyla (2017), Kötü Kalp (2020) ve Aç Koynunu, Ben Geldim (2023) olmak üzere toplam altı romanı üzerinde durmaktadır. Tohumcu'nun romanlarında öne çıkan kadın ve toplumsal cinsiyet rolleri, ahlak anlayışı, şiddet, adalet, batıl inançlar, gelenek ve modernizm gibi temalar, eleştirel kuramlar ve edebî çözümleme yöntemleri ışığında değerlendirilmiştir. Romanlardaki karakterlerin iç dünyaları, dil ve anlatım teknikleriyle birlikte analiz edilerek yazarın edebî dünyasında kadın kimliği, toplum-birey ilişkisi ve toplumsal yapıya yönelik eleştiriler irdelenmiştir. Aynı zamanda öne çıkan temalar, bireysel ve toplumsal düzeyde yaşanan dönüşümlerin izini sürme açısından önemli ipuçları barındırmaktadır. Çalışmamızın amacı; romanları bilimsel metotlar kullanarak incelemek, böylelikle romanlarda yer verilen temalar, şahsiyetler ve mekânlardan sanat, edebiyat ve dil meselesine kadar çeşitli düşünceleri, aynı zamanda romanların beslendiği kaynakları ve biçim özelliklerini tetkik etmektir.“Giriş”ve“Sonuç”dışında toplam üç bölümden oluşan çalışmamızda izlediğimiz yol, yazarın bakış açısını merkeze alarak bahsi geçen konuların romanlarda nasıl işlendiğini ortaya çıkarmak olmuştur.
Özet (Çeviri)
Aslı Tohumcu, one of the prominent authors of contemporary Turkish literature, has produced works in a variety of literary genres, ranging from novels and short stories to anthologies and children's books. This study, titled“A Thematic Analysis of Aslı Tohumcu's Novels”, focuses on the author's identity as a novelist, which stands out in the literary field. It analyzes six of her novels: Yok Bana Sensiz Hayat (2006), Taş Uykusu (2011), Ölü Reşat (2014), Durmadan Leyla (2017), Kötü Kalp (2020), and Aç Koynunu, Ben Geldim (2023). Themes such as gender roles and femininity, moral perception, violence, justice, superstition, tradition, and modernism, which are prominently featured in Tohumcu's novels, are examined in the light of critical theories and literary analysis methods. The inner worlds of the characters are analyzed along with the language and narrative techniques, shedding light on the author's literary perspective regarding female identity, individual-society relations, and critiques of the social structure. These prominent themes also provide significant clues in tracing the individual and societal transformations depicted in the novels. The aim of this study is to examine Tohumcu's novels through scientific methods in order to explore the themes, characters, and settings, as well as to delve into broader reflections on art, literature, and language. Furthermore, the study investigates the sources that feed the novels and their formal characteristics. Apart from the“Introduction”and“Conclusion”sections, the thesis is composed of three main chapters. The method followed in this study centers on the author's perspective and seeks to reveal how the aforementioned issues are handled throughout the novels.