Belgesel sinema ve sinematografik anlatı unsurları: Ertuğrul Karslıoğlu Hakan Aytekin ve Cenk Demirkıran filmlerinde sinematografik unsurlar
Documentary cinema and cinematographic narrative elements: Cinematographic elements in the films of Ertuğrul Karslıoğlu Hakan Aytekin and Cenk Demirkıran
  1. Tez No: 938163
  2. Yazar: ALİ AVLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Belgesel sinema, sinema sanatının bir alt türüdür ve bütün sanatlarda olduğu gibi belgesel sinemanın da bir yaratıcısı bulunmaktadır. Bu yaratıcı yönetmendir. Her film yaratıcısından izler taşımaktadır. Yönetmen, sinematografi unsurlarını bir araya getirerek filmini ortaya çıkarmaktadır. Bir filmin ruhunu ortaya çıkaran sinematografi, görsel anlamı ve anlatıyı şekillendiren teknik unsurları içermektedir. Bu teknik unsurlar filmin atmosferini oluşturmak, anlatıyı pekiştirmek ve karakterlerin duygu durumunu aktarmak amacıyla kullanılmaktadır. İzleyiciyi bilgilendirme, etkileme ve ikna etmede önemli bir işlevi olan belgesel sinemanın, yönetmenler tarafından nasıl yorumlandığı ve belgesel alanında yapmış oldukları çalışmalar Türk belgesel sinema açısından incelenmesi gereken önemli bir konudur. Türk belgesel sinema tarihi açısından önemli çalışmalar yapan ve belgesel sinema dendiği zaman akla gelen ilk isimlerden olan Ertuğrul Karslıoğlu, Hakan Aytekin ve Cenk Demirkıran hakkında yapılan akademik çalışmaların yeterince olmadığı görülmektedir. Çalışma, Ertuğrul Karslıoğlu, Hakan Aytekin ve Cenk Demirkıran'ın belgesel filmlerinde anlatıyı oluşturan sinematografik unsurları nasıl kullandıkları üzerine odaklanmaktadır. Bu bağlamda Bordwell ve Thompson'un ortaya koyduğu eleştirel film analizi yöntemini kullanarak Ertuğrul Karslıoğlu, Hakan Aytekin ve Cenk Demirkıran'ın belgesel filmleri üzerine kapsamlı şekilde sinematografik inceleme yapmak, yönetmenlerin filmlerinde kullandıkları anlatı ve estetik biçimlerini ortaya koymak çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Amaca ulaşmak için Ertuğrul Karslıoğlu, Hakan Aytekin ve Cenk Demirkıran'ın filmlerinde anlatıyı oluştururken sinematografik unsurları nasıl kullandıkları üzerine detaylı analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Documentary cinema is a sub-genre of the art of cinema, and like all art, documentary cinema has a creator. This creator is the director. Each film bears traces of its creator. The director creates his/her film by bringing together the elements of cinematography. Cinematography, which reveals the soul of a film, includes technical elements that shape visual meaning and narrative. These technical elements are used to create the atmosphere of the film, reinforce the narrative and convey the emotional state of the characters. How documentary cinema, which has an important function in informing, influencing and persuading the audience, is interpreted by directors and their work in the field of documentary is an important issue that needs to be examined in terms of Turkish documentary cinema. It is seen that there are not enough academic studies on Ertuğrul Karslıoğlu, Hakan Aytekin and Cenk Demirkıran, who have made important works in terms of the history of Turkish documentary cinema and who are among the first names that come to mind when documentary cinema is mentioned. This study focuses on how Ertuğrul Karslıoğlu, Hakan Aytekin and Cenk Demirkıran use the cinematographic elements that make up the narrative in their documentary films. In this context, the aim of this study is to conduct a comprehensive cinematographic analysis of the documentary films of Ertuğrul Karslıoğlu, Hakan Aytekin and Cenk Demirkıran using the critical film analysis method put forward by Bordwell and Thompson, and to reveal the narrative and aesthetic forms of the directors. In order to achieve this goal, a detailed analysis was made on how Ertuğrul Karslıoğlu, Hakan Aytekin and Cenk Demirkıran use cinematographic elements to create narrative in their films.