Boşanmış erkeklerin kimlik ve yakın ilişki deneyimleri: Duygu odaklı çift kuramı çerçevesinde inceleme
Reflections of divorced men's perceptions of identity and close relationships on their divorce experiences
  1. Tez No: 938177
  2. Yazar: KÜBRA EKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATÜMATÜ ZEHRA ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmet, Psychology, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu araştırma, boşanmış erkeklerin geçmiş evliliklerinde benliklerini ve yaşadıkları yakın ilişkilerini nasıl algıladıklarının ve bu algının ilişki örüntülerine etkisinin konu edinildiği nitel bir araştırmadır. Çalışmada nitel araştırma desenlerinden biri olan olgubilim (fenomenoloji) deseninden yararlanılmıştır. Araştırmada, boşanmış erkeklerin evlilikte kimlik ve yakın ilişki algılarının derinlemesine incelenmesi ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda çalışma, amaçlı örneklem yöntemlerinden olan ölçüt örneklem ve kartopu örneklem yöntemlerinin kullanımı ile ulaşılan, boşandıkları tarihin üzerinden en az 1 yıl en fazla 5 yıl geçmiş olan ve Türkiye'de yaşayan 19 boşanmış erkek ile yürütülmüştür. Araştırmada, araştırmacı tarafından literatür taraması yapılarak hazırlanmış yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler sonucunda elde edilen verilerin analizi, MAXQDA programından yararlanılarak tematik analiz yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Analiz sonucunda, evlilikte kimlik, boşanmış erkek olmak, yakın ilişki dinamikleri ve beğeni olmak üzere dört ana tema belirlenmiş ve bu temalar, ilgili literatür ve duygu odaklı çift kuramı çerçevesinde yorumlanarak tartışılmıştır. Araştırmada ulaşılan sonuçlardan hareketle birey ve aileye yönelik sosyal hizmet müdahale ve destek hizmetlerine, sosyal hizmet programlarına, sosyal hizmet eğitimine ve gelecek araştırmalara ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research is a qualitative study that examines how divorced men perceive themselves and their close relationships in their past marriages and the effect of this perception on their relationship patterns. The study utilized the phenomenology design, one of the qualitative research designs. The study aimed to deeply examine and evaluate the perceptions of divorced men's identity and close relationship in marriage. In this context, the study was conducted with 19 divorced men living in Turkey who had been reached using criterion sampling and snowball sampling methods, among the purposeful sampling methods. In the study, in-depth interviews were conducted using a semi-structured interview form prepared by the researcher through a literature review. The analysis of the data obtained as a result of the interviews was carried out using the MAXQDA program with the thematic analysis method. As a result of the analysis, four main themes were determined as identity in marriage, being a divorced man, close relationship dynamics and appreciation and these themes were interpreted and discussed within the framework of the relevant literature and emotion-focused couple theory. Based on the results of the research, recommendations were presented regarding social work intervention and support services for individuals and families, social work programs, social work education and future research.