Eliptik eğri kriptografisi ile dijital görüntü şifreleme
Digital image encryption using elliptic curve cryptography
- Tez No: 938233
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN AFACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüzde bilgi alışverişi hiç olmadığı kadar fazla yapılmaktadır. Bu durumun sonucunda bilgi hırsızlığı da aynı oranda artmıştır. Özellikle görüntü gibi bilgi değeri yüksek olan verilerde saldırganlık oranı daha fazla olmaktadır. Bu durumda, bilgileri saldırganlara karşı korumak için önlem alınması bir zorunluluk haline gelmiştir. Görüntülerin güvenliğini sağlamak için birçok yöntem geliştirilmiştir. Bunlar arasında şifreleme, sıkıştırma, filigran ekleme gibi uygulamalar yer almaktadır. Bunlar arasında en güvenli olan yöntem görüntünün şifrelenmesidir. Önerilen tez çalışmasında dijital görüntü şifrelemeye yönelik yeni bir yöntem geliştirilmiştir. Bu yöntemde görüntü şifrelemek için eliptik eğri kriptografisi kullanılmıştır. Görüntü şifrelemede kullanılan anahtarın paylaşımı Diffie-Hellman anahtar değişim protokolü ile gerçekleştirilmiştir. Görüntü şifreleme uygulaması sırasında orijinal görüntüde herhangi bir piksel kaybı olmamaktadır. Sonuç olarak literatürdeki benzer çalışmalardan daha hızlı, daha güvenilir ve kayıpsız yeni bir yöntem geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, information has been exchanged more than ever before. As a result of this situation, information theft has also increased at the same rate. The rate of aggression is higher, especially in areas with high information value, such as images. This has made it a necessity to take measures so as to protect information against attackers. Many methods have been developed to protect images. These include applications such as encryption, compression and watermarking. The safest method among these is the encryption of the image. In the proposed study, a novel method for digital image encryption has been developed. In this method, elliptic curve cryptography has been used to encrypt the image. The key used in image encryption has been shared using the Diffie-Hellman key exchange protocol. There is no pixel loss from the original image during image encryption. As a result, a new method has been developed that is faster, more reliable and lossless than similar studies in the literature.