Prosedürel mimari tipolojileri ile kullanıcı etkileşimli kent modülü tasarımı: Amsterdam kanal evleri
User interactive urban module design with procedural architecture typologies: Amsterdam canal houses
- Tez No: 938306
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOGAN TONG
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez, prosedürel mimari tipolojilerin kent modülü oluşturma sürecine entegrasyonunu inceleyerek, düşük poligonlu sahne üretimi ve kullanıcı etkileşimli tasarım süreçlerine yönelik katkılarını araştırmaktadır. Araştırmada, mimari tipoloji olarak Amsterdam'ın tarihi ve karakteristik kanal evleri vaka çalışması olarak ele alınmaktadır. Bu yapıların mimari özellikleri detaylı bir şekilde analiz edilerek, prosedürel modelleme teknikleri ve kullanıcı etkileşimli bir arayüz aracılığıyla tipoloji varyasyonlarının nasıl çeşitlendirilebileceği incelenmiştir. Çalışmanın temel amacı, mimari tipolojilerin kent modülü tasarımına entegrasyonunu incelemek ve düşük poligonlu modelleme ile dinamik kent modellerinin oyun tasarımında optimizasyonu gibi alanlarda prosedürel modellemenin potansiyel faydalarını ve karşılaşılan zorlukları değerlendirmektir. Araştırma, prosedürel mimari ve dinamik sahne oluşturma tekniklerini kapsayan kapsamlı bir literatür incelemesiyle başlamaktadır. Vaka çalışması kapsamında, Amsterdam'ın Reguliersgracht sokağında 70 ve 92 numaraları arasındaki kanal evleri seçilmiştir. Bu sokak, farklı mimari tipolojilerin bir arada bulunması ve her iki taraftaki köprülerle diğer sokaklara bağlanması gibi özellikleriyle dinamik bir sahne oluşturma süreci için uygun bir örnek teşkil etmektedir. Metodoloji bölümünde, Amsterdam kanal evlerinin özgün mimari özelliklerine dayalı prosedürel modeller tasarlanmış ve Blender yazılımında Python programlama dili kullanılarak tanımlanmıştır. Yapılar, birimsel elemanlar halinde tasarlanmış ve bu birimlerin yan yana getirilmesi algoritmik kurallar ile programlanmıştır. Ayrıca, kullanıcı etkileşimli bir arayüz geliştirilerek sahnelerin kolayca özelleştirilmesi sağlanmıştır. Kullanıcı arayüzünün sunduğu otomasyon ve çeşitlilik, hızlı sahne üretimi ve tekrarlanabilirlik gibi avantajlar sağlarken; karmaşıklık, kontrol ve gerçekçiliği koruma gibi zorluklar da ele alınmıştır. Sonuç olarak, prosedürel mimari tipolojilerin kent modülü oluşturma süreçlerine entegrasyonu, mimari tasarımda öğrenme, optimizasyon ve hızlı üretim konularında önemli bir potansiyel taşımaktadır. Bu çalışma, kullanıcı etkileşimi odaklı yaklaşımın mimari tasarım, oyun geliştirme ve kentsel modül oluşturma alanlarındaki uygulama olanaklarına dair değerli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the integration of procedural architectural typologies into the urban module generation process and investigates their contributions to low poly scene generation and user interaction design processes. In the research, the historical and characteristic canal houses of Amsterdam are taken as a case study as an architectural typology. The architectural features of these structures are analyzed in detail and how typology variations can be diversified through procedural modeling techniques and a user interaction interface is examined. The main purpose of the study is to examine the integration of architectural typologies into urban module design and to evaluate the potential benefits and challenges of procedural modeling in areas such as low poly modeling and optimization of dynamic urban models in game design. The research begins with a comprehensive literature review covering procedural architecture and dynamic scene generation techniques. As a case study, the canal houses between numbers 70 and 92 on the Reguliersgracht street in Amsterdam were selected. This street constitutes a suitable example for a dynamic scene generation process with its characteristics such as the coexistence of different architectural typologies and the fact that it is connected to other streets by bridges on both sides. In the methodology section, procedural models based on the original architectural features of Amsterdam canal houses were designed and defined using the Python programming language in Blender. The structures were designed as unitary elements and the juxtaposition of these units was programmed with algorithmic rules. In addition, a user-interactive interface was developed to allow easy customization of the scenes. While the automation and variety offered by the user interface provide advantages such as fast scene generation and repeatability, challenges such as complexity, control and preserving realism were also addressed. In conclusion, the integration of procedural architectural typologies into urban module generation processes has significant potential in terms of learning, optimization and rapid production in architectural design. This study provides valuable information on the application possibilities of the user interaction-oriented approach in the fields of architectural design, game development and urban module generation.