Türk musikisinde makamların anlam dünyası ve klasik Türk edebiyatındaki estetik yansımaları
The meaningful world of makams in Turkish music and their aesthetic reflections in classical Turkish literature
- Tez No: 938332
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİYE YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Türk musikisi, zengin melodik yapısı ve derin kültürel kökenleri ile dünya müzik tarihinde önemli bir yere sahiptir. Türk musikisinde makamlar, müziğin melodik yapısını ve duygusal ifadesini belirleyen temel yapı taşlarıdır. Her makam, belirli bir anlam ve karakter taşır ve bu özellikleriyle Türk musikisinin zengin ve çeşitli yapısını oluşturur. Türk musikisinde bilinen makamların kelime ve terim olarak anlamları, tarihsel bağlamları ve müzikal özellikleri, hem kelime ve terim olarak kazandıkları manayla hem de müzikal özellikleriyle Türk musikisinin derinlikli dünyasına bir bakış açısı sunar. Bu çalışmanın amacı Türk musikisinde bilinen makamların kelime ve terim olarak anlamlarının araştırılmasıdır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden doküman inceleme tekniği kullanılarak kaynak taraması yapılmıştır. Erişilen dijital kaynaklar ve fiziksel kitaplar, tezler ve yapılan akademik çalışmalar incelenerek; günümüzde Türk müziğinde yaygın olarak kullanılan ses sisteminde (Arel-Ezgi-Uzdilek tarafından geliştirilen 24 perdeli ses sistemi) yer alan, Türk Musikisinde mevcut 28 adet makamın kelime ve terim anlamları ortaya çıkarılmıştır. Türk müziğinde kullanılan makamların kelime ve terim olarak anlamları araştırılmış; bu bilgiler, Türk musikisinin gelecekteki nesillere doğru şekilde aktarılabilmesi için bilimsel bir çerçeve sunmuştur. Makamların incelenmesi, yalnızca müzik teorisi ve icrası için değil, aynı zamanda kültürel kimlik ve tarihsel süreklilik açısından da kritik bir öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Turkish music has an important place in world music history with its rich melodic structure and deep cultural roots. Makams in Turkish music are the basic building blocks that determine the melodic structure and emotional expression of music. Each makam carries a specific meaning and character, and with these characteristics it forms the rich and diverse structure of Turkish music. The word and term meanings, historical contexts and musical characteristics of the known makams in Turkish music offer a glimpse into the deep world of Turkish music with their word and term meanings as well as their musical characteristics. The aim of this study is to investigate the meanings of the known makams in Turkish music as words and terms. The research was conducted using the document review technique, one of the qualitative research methods. By examining the digital resources and physical books, theses and academic studies; the word and term meanings of 28 makams in Turkish Music, which are included in the sound system (24-pitch sound system developed by Arel-Ezgi-Uzdilek) commonly used in Turkish music today, were revealed. The word and term meanings of the makams used in Turkish music have been investigated; this information has provided a scientific framework for the correct transmission of Turkish music to future generations. The study of maqams is of critical importance not only for music theory and performance, but also for cultural identity and historical continuity.