Derin öğrenme yöntemleri kullanılarak ağaç deformasyonlarının tespiti
Detection of tree deformations using deep learning methods
  1. Tez No: 938333
  2. Yazar: NURŞAH BAŞ USLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEVLÜT ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tez çalışmasında orman ürünleri üzerindeki tahribatın, en aza indirgenmesi göz önüne alınarak bir çalışma yapılmıştır. Ülkemizde ormanlar konusunda tahribat çok fazladır. Bu tahribatlar ağaçlardan elde edilen ürünler üzerinde kusurlara neden olmaktadır. Bu kusurlar ağaçların endüstriyel kalitelerini düşürmektedir. Üreticiden tüketiciye kadar döngüde bu kusurlar, hem ekonomik açıdan hem de ormanlar açısından çok fazla zarara sebep olmaktadır. Bu zarara engel olmak amacıyla düşünülen tez çalışmasında, bu etkinin kerestecilik alanında en aza indirgenmesi amaçlanmaktadır. Kerestecilik iş kolu orman ürünlerinin alt ürünlere dönüştürülmesi konusunda birçok faaliyet göstermektedir. Bu faaliyetlerin maliyetlerinin düşürülmesi genellikle ahşap ürünlerinin son kullanıcıya ulaştırılmasında önemli bir aşamadır. Bu tez çalışmasını kapsamı kereste fabrikalarındaki kereste alt ürünlerinin oluşturulmasında yer alan fabrikalar için daha az maliyetli budak çıkarma sistemi altyapısının oluşturulmasını sağlamaktır. Çalışma kapsamında, işlenmiş keresteler üzerinde yer alan budaklar uzmanlar tarafından tespit edilerek etiketlenmiş ve koordinatları belirlenmiştir. Görüntüler ve etiketler derin öğrenme yöntemleri olan CNN, RESNET ve VGG-16 algoritmaları ile eğitilmiştir. Ağtim ağırlıkları eğitim oranını artırmak için hazır olarak alınmıştır. Test aşamasında eğitim aşamasında hiç verilmeyen kereste görüntüleri verilmiştir. Uygulanan yöntemlerin budak görüntülerinin tespit edilmesinde yeterli ve başarılı sonuçlar verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a study was carried out considering minimizing the destruction on forests. There is a lot of damage to forests in our country. These damages cause defects on the products obtained from trees. These defects reduce the industrial quality of the trees. These defects in the cycle from producer to consumer cause a lot of damage both economically and to forests. The thesis study, which is designed to prevent this damage, aims to minimize this impact in the field of lumbering. The woodworking industry engages in various activities related to transforming forest products into secondary products. Reducing the costs of these activities is often a critical step in delivering wooden products to the end user. The scope of this thesis is to establish a lower-cost knot detection system infrastructure for factories involved in the production of lumber by-products. Within the scope of the study, knots present on processed lumber were identified and labeled by experts, and their coordinates were determined. The images and labels were trained using deep learning methods such as CNN, RESNET, and VGG-16 algorithms. To increase the training efficiency, pretrained network weights were used. In the testing phase, lumber images that were not used during training were introduced. The applied methods were found to be sufficient and successful in detecting knot images.