Gebelik ve lohusalık süreçlerinde kadınların beden imajı algısının benlik saygısı üzerine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of women's body image perception on self-esteem during pregnancy and postpartum processes
  1. Tez No: 938361
  2. Yazar: BESNA ŞAKI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RUKİYE TÜRK DELİBALTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
.Bu araştırma gebelik ve lohusalık süreçlerinde kadınlarının beden imajı algısının benlik saygısı üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde yapılmıştır. Bir devlet hastanesinde yürütülen araştırmanın örneklemini kadın hastalıkları ve doğum polikliniğine ayaktan başvuran ve üçüncü trimesterinde bulunan 384 gebe kadın oluşturmuştur. Gebelik sürecinde bulunan kadınların verileri gebelik dönemi bireysel bilgi formu, Rosenberg Benlik Saygısı ölçeği ve Çok Yönlü Beden Benlik Öz İlişki ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Gebelik sürecinde bulunan kadınlar doğuma kadar takip edilmiş ve doğum sonrası 3. veya 4. hafta arasında kadınların verileri, lohusalık dönemi bireysel bilgi formu, Rosenberg Benlik Saygısı ölçeği ve Çok Yönlü Beden Benlik Öz İlişki ölçeği kullanılarak yeniden toplanmış ve sonuçlar gebelik dönemi ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
.This research was conducted in a descriptive and correlational manner in order to examine the effect of women's body image perception on their self-esteem during pregnancy and postpartum periods. The sample of the research conducted in a state hospital consisted of 384 pregnant women who applied to the gynecology and obstetrics clinic as outpatients and were in their third trimester. Data from women during pregnancy were collected using pregnancy period individual information form, Rosenberg Self-Esteem scale, and Multidimensional Body–Self Relations Questionnaire (MBSRQ). Women in the pregnancy process were followed up until birth and between the 3rd and 4th weeks after birth, data of the women were collected again using the postpartum period individual information form, Rosenberg Self-Esteem scale and Multidimensional Body–Self Relations Questionnaire (MBSRQ) and the results were compared with the pregnancy period.