Ev yapımı gıda ürünlerinin talep analizi: Isparta ili örneği
Demand analysis of homemade food products: Isparta province example
  1. Tez No: 938451
  2. Yazar: HASAN KEBAPÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ADEM HATIRLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüzde tüketicilerin tercihleri sürekli olarak değişmektedir. Bu değişim, sosyo-ekonomik faktörlerdeki değişikliklerle birlikte gıda talebini önemli ölçüde etkilemektedir. Sağlıklı beslenme ile kalkınma arasında olumlu bir ilişki olduğu düşünüldüğünde, gıda politikalarıyla ilgili kararlarda talep çalışmalarının büyük bir rolü bulunmaktadır. Ayrıca, işletmelerin üretim, yatırım ve pazarlama stratejilerinde de talep çalışmaları son derece öneme sahiptir. Yapılan bu çalışma ülkemizin Isparta ilinde var olan ve olabilecek ev yapımı gıda üretici ve tüketicilerinin profilini tespit etmek, ev yapımı gıda ürünlerine karşı tüketici tutum ve davranışlarına tesir edecek etkenleri ortaya koymak ve tüketicinin satın alma kararı alması ile bu etkenlerin ne ölçüde ilişkili olduğunu analiz etmek amacı ile yapılmıştır. Çalışmada, hanehalklarının ev yapımı gıda üretim ve tüketim eğilimleri, bu eğilimleri etkileyen sosyo-ekonomik faktörler ve tüketim kararlarında etkili olan değişkenler araştırılmıştır. Ev yapımı gıdaların tüketiminde gelir seviyesi, eğitim düzeyi, hanehalkı yaş ortalaması, ev yapımı gıdaların daha sağlık olma unsuru, ev yapımı gıdaları tanıdık akrabalardan alabilme unsuru, ev yapımı gıdaları aileden gelen bir alışkanlık olma unsuru ve ev yapımı gıdaların yapımı için evin ve ortamın müsait olma unsuru faktörlerinin etkisi incelenmiştir. Araştırmanın temelini oluşturan veriler anket yöntemi ile toplanmış, logit model ve multinomial logit modeller kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, ev yapımı gıdaların hanehalkları tarafından yaygın olarak tercih edildiğini ve özellikle ev yapımı gıdaların daha sağlıklı olması, yapımları için evin ve ortamın uygun olması gibi unsurların bu tercihte belirleyici olduğunu göstermektedir. Sağlık bilincine sahip bireylerin bu tür gıdalara daha fazla yöneldiği belirlenmiştir. Sonuç olarak, ev yapımı gıdaların bireylerin sağlıklı beslenme tercihlerini ve ekonomik kararlarını doğrudan etkileyen önemli bir faktör olduğu ortaya konmuştur. Bu kapsamda, gıda politikalarının ve yerel üretimin teşvik edilmesi, sürdürülebilir tüketim stratejilerinin geliştirilmesi ve tüketicilerin bilinçlendirilmesine yönelik eğitim programlarının artırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Consumer preferences are constantly changing in today's world. This transformation significantly influences food demand alongside shifts in socio-economic factors. Given the positive relationship between healthy nutrition and development, demand studies play a crucial role in decision-making regarding food policies. Furthermore, such studies are of great importance for businesses in shaping their production, investment, and marketing strategies. This study aims to determine the profile of existing and potential homemade food producers and consumers in Isparta, Turkey, to identify the factors influencing consumer attitudes and behaviors toward homemade food products, and to analyze the extent to which these factors are related to consumers' purchasing decisions. The research examines households' tendencies regarding homemade food production and consumption, the socio-economic factors influencing these tendencies, and the variables affecting consumption decisions. Specifically, the study investigates the impact of income level, education level, household age average, the perception of homemade food as a healthier option, the ability to obtain homemade food from acquaintances and relatives, the tradition of consuming homemade food within the family, and the suitability of the home environment for preparing such foods. The data forming the basis of the study were collected through a survey method and analyzed using the logit model and multinomial logit models. The findings indicate that homemade foods are widely preferred by households, with factors such as their perceived health benefits and the suitability of the home environment for their preparation playing a decisive role in this preference. It has been observed that individuals with higher health consciousness tend to favor such foods. In conclusion, homemade foods have been identified as a significant factor directly influencing individuals' healthy eating preferences and economic decisions. In this regard, it is recommended that food policies and local production be promoted, sustainable consumption strategies be developed, and educational programs be expanded to enhance consumer awareness.