Evcil hayvan-insan etkileşiminde cinsiyetler arası farklılıklar: Bireylerin yaşam stili, aile alt sistemi ve ebeveynlik
Gender differences in human-pet interaction: Life style, family substructure and parental instinct of people
  1. Tez No: 938614
  2. Yazar: ŞAFAK PEKAĞIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL ÖZATEŞLER ÜLKÜCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Postmodernizm, modernizmin işaret ettiği çekirdek aile yapısının yanı sıra çeşitli aile yapılarının ortaya çıkmasına olanak sağlamıştır. Bu yapılarından birisi de evcil hayvanların da aile bireyi ve bir alt sistem olarak kabul edildiği ailelerdir. Bu tez çalışmasının amacı, evcil hayvanların aile sistemi içinde kişilerin yaşam stillerine, aile kavramına ve ebeveynlik algısına yönelik dinamikleri cinsiyet açısından incelemektir. Tezin odak noktası, yaşadığı hanede evcil hayvan bulunan ve bulunmayan kişilerin deneyimlerini incelemek ve bu deneyimleri karşılaştırmaktır. Nicel ve nitel yöntemlerin eş zamanlı uygulandığı bu tez çalışmasında karma yöntem ve yakınsayan karma yöntem deseni kullanılmıştır. Tezin nicel bölümü tabakalı tek durum deseni, nitel kısmında paralel karma yöntem deseni kullanılmıştır. Bu noktada nicel araştırma yöntemleri kapsamında 502 kişiye, nitel araştırma yöntemleri kapsamında 13 kişiye ulaşılmıştır. Katılımcılara ulaşmak için İzmir ili Buca, Karşıyaka, Bayraklı bölgelerinde yer alan veteriner kliniklerden yardım alınmıştır. Nicel verilerin kapsamında elde edilen bulgular, araştırma sorularına göre analiz edilmiştir. Nicel analiz sonucuna kişilerin evcil hayvanlarıyla kurdukları etkileşim, ebeveynlik algıları ve evcil hayvanlarına aile ferdi rolü atama gibi noktalarda cinsiyet açısından anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Nitel veriler kapsamında yapılan görüşmeler sonucu, cinsiyet farklılıkları odağında katılımcıların evcil hayvanlarıyla etkileşimine yönelik temalar ve alt temalar belirlenmiş, toplam 10 temaya ulaşılmıştır. Temalar incelendiğinde, ön plana çıkan sonuçlar kadınların evcil hayvanlarına aile ferdi rolü atama eğiliminin daha yüksek olduğu; erkeklere göre ebeveynlik yaklaşımlarının daha şefkatli ve merhametli olduğu; yaşam stili konusunda ise hem kadınların hem de erkeklerin evcil hayvan sahibi olmanın onları daha duyarlı ve sorumluluk sahibi yaptığı noktasındadır.
Özet (Çeviri)
Postmodernism has facilitated the emergence of various family structures in addition to the nuclear family structure emphasized by modernism. One of these structures includes families in which pets are considered family members and a subsystem. This thesis aims to examine the dynamics related to individuals' lifestyles, the concept of family, and perceptions of parenting within the family system, focusing on the perspective of gender. The primary focus of the thesis is to explore and compare the experiences of individuals living in households with and without pets. This thesis employs a mixed-methods approach, integrating quantitative and qualitative methods simultaneously, and utilizes a convergent mixed-methods design. The quantitative section of the thesis is based on a single case with embedded units, while the qualitative section adopts a parallel mixed-methods design. In this context, 502 individuals were reached through quantitative research methods, and 13 individuals were reached through qualitative research methods. Assistance was sought from veterinary clinics in the Buca, Karşıyaka, and Bayraklı districts of Izmir to recruit participants. The findings derived from the quantitative data were analyzed in line with the research questions. The results of the quantitative analysis revealed a significant gender-based relationship in areas such as the interaction individuals have with their pets, their perceptions of parenting, and their tendency to assign a family member role to their pets. Interviews conducted as part of the qualitative data analysis identified themes and sub-themes regarding participants' interactions with their pets, focusing on gender differences, with a total of 10 themes being identified. The themes highlighted key findings, including that women are more inclined to assign a family member role to their pets; their parenting approaches are more compassionate and nurturing compared to men; and regarding lifestyle, owning a pet makes both women and men more sensitive and responsible.