Travay sürecinde hyoscine-n-butyl bromide (buscopan) uygulanmış ve uygulanmamış kadınlarda doğum sonu maternal sonuçlar ve doğum memnuniyeti
During the course of labour maternal results and birth satisfaction in women applied and unapplied of hyoscine-n-butyl-bromide (buscopan)
- Tez No: 938774
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN HAMLACI BAŞKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu araştırma doğumun birinci evresinde hyoscine-n-butyl bromide (buscopan) uygulanmış ve uygulanmamış kadınlarda doğum sonu maternal sonuçlar ve doğum memnuniyetinin değerlendirilmesi amacıyla yapıldı. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırmamız tanımlayıcı-karşılaştırmalı tipte bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemi Aralık 2022 - Kasım 2023 tarihleri arasında Türkiye'de bir Devlet Hastanesinin doğumhane biriminde doğum yapmış buscopan uygulanmış 80 lohusa ve buscopan uygulanmamış 80 lohusa oluşturmuştur. Çalışmamızda Kişisel Bilgi Formu ve Doğum Memnuniyet Ölçeği (DMÖ) kullanımıştır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE: This study was conducted to evaluate maternal outcomes and birth satisfaction postpartum in women who received or did not receive hyoscine-n-butyl bromide (buscopan) during the first stage of labor. MATERIAL AND METHOD: Our research is a descriptive-comparative study. The sample of the study consisted of 80 postpartum women who received buscopan and 80 who did not, all of whom gave birth in the labor unit of a public hospital in Turkey between December 2022 and November 2023. In this study, the Personal Information Form and Birth Satisfaction Scale (BSS) were used.