Sentetik açıklıklı radar (SAR) uyduları ile deniz hedeflerinin tespiti
Detection of maritime targets with synthetic aperture radar (SAR) satellites
  1. Tez No: 938786
  2. Yazar: ERHAN İKİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNCAY YUNUS ERKEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tezde, sentetik açıklıklı radar (SAR) teknolojisinin gemi tespitindeki etkinliği, Sentinel-1A SAR görüntüleri temel alınarak incelenmiş ve optik veriler (Sentinel-2A) ile birleştirme yapılarak sonuçların iyileştirilmesi hedeflenmiştir. Çalışma kapsamında ilk olarak SAR ve optik uydu verilerinin temel özellikleri, tarihçesi ve kullanım alanları ele alınmış; ardından Türkiye'deki uzaktan algılama uygulamalarına değinilmiştir. Tez çalışmasında, gemi tespiti için özellikle CFAR (Constant False Alarm Rate) algoritması kullanılmış, SAR verilerindeki yüksek gürültü (speckle) problemini azaltmak amacıyla filtreleme teknikleri uygulanmıştır. Deniz üzerindeki gemileri saptamak için Sentinel-1A verisinden elde edilen sonuçlarda yaklaşık %78 doğruluk oranına ulaşılmış, yanlış pozitif oranı %21 düzeyinde kalmıştır. Yanlış tespitlerin öncelikli sebepleri arasında deniz yüzeyindeki parazitler ve küçük boyutlu gemiler bulunmaktadır. Sentinel-2A optik görüntüleriyle birleştirme yapıldığında ise %83'e varan bir doğruluk oranı elde edilmiştir. Bu iyileşmede, optik bantlardaki spektral bilgiler sayesinde yanlış pozitiflerin azaltılması ve arka plan gürültüsünün daha iyi modellenmesi etkili olmuştur. Elde edilen bulgular, SAR verilerinin hava koşullarından bağımsız izleme gücü ve optik verinin yüksek mekânsal-spektral çözünürlüğü sayesinde, birleşik kullanımın gemi tespiti üzerinde önemli bir katma değer sağladığını göstermektedir. Gelecekte, farklı ölçek ve nitelikteki gemi türlerinin yanı sıra liman, kıyı ve açık deniz senaryoları için geliştirilecek yapay zekâ tabanlı ileri analiz yöntemlerinin hem doğruluk hem de işlem süresi bakımından daha başarılı sonuçlar üreteceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the effectiveness of Synthetic Aperture Radar (SAR) technology for ship detection, primarily using Sentinel-1A SAR imagery, and explores how data fusion with optical data (Sentinel-2A) can enhance detection accuracy. The study begins by reviewing the fundamental principles, historical development, and applications of SAR and optical satellite data, followed by an overview of remote sensing practices in Turkey. For ship detection, the thesis employs the CFAR (Constant False Alarm Rate) algorithm and applies speckle reduction techniques to address high noise levels often present in SAR data. Results obtained solely from Sentinel-1A data achieved an accuracy of around 78%, with a false positive rate of approximately 21%. The leading causes of such misdetections include sea surface clutter and the low radar cross-section of small vessels. When fused with Sentinel-2A optical imagery, the accuracy increased to about 83%. This improvement is attributed to leveraging the spectral information from optical bands, which helps reduce false positives and better characterize the sea surface background. Overall, the findings underscore the added value of combining SAR data—unaffected by weather conditions—with high spatial and spectral resolution optical data for improved ship detection. Future research in this domain is expected to focus on advanced AI-driven methods, leading to more accurate and faster results for a wide range of vessel types and maritime scenarios, including port, coastal, and open-sea environments.