Ortodoks Hristiyanlıkta pastoral bakım: Türkiye Süryani din adamlarının manevi danışmanlık hizmetleri
Orthodox Christian pastoral care: Spiritual counseling services of Syriac religious leaders in Turkey
- Tez No: 938785
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK SÖYLEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Manevi Danışmanlık ve Rehberlik disiplini çerçevesinde, Türkiye'de Süryani din adamlarının pastoral hizmetlerini analiz etmeyi amaçlayan bu çalışma, Ortodoks Hristiyan geleneğindeki pastoral teolojiyi de göz önünde bulundurarak bir çerçeve oluşturmayı hedeflemektedir. Genel anlamda, Hristiyan pastoral teolojisinin Kutsal Kitap ve gelenekten gelen kavramsallaştırmalarının, örneğin poimen (çobanlık) ve koinonia (cemaat) gibi kavramların, Ortodoks Hristiyan geleneğinde de geçerli olduğu görülmektedir. Türkiye'deki gayr-i müslim toplulukların manevi yaşam pratikleri bağlamında, Uygulamalı Hristiyan Teolojisi ve Ortodoks Hristiyan geleneğindeki Pastoral Teoloji kavramlarının doğası üzerine yoğunlaşmaktadır. Özellikle, Türkiye'deki Süryani Hristiyan Ruhban pratiğinde bu teorik kavramların nasıl uygulandığı, Süryani Ortodoks Mardin-Diyarbakır Metropolitliğine bağlı Manastır ve Kiliseler örnekleminde detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu çalışma, akademik bir çerçeve içinde yürütülen derinlemesine bir analiz sunarak, Süryani din adamlarının pastoral hizmetlerinin kökenlerini, teorik temellerini ve uygulamalarını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, Türkiye'deki Süryani topluluğunun manevi ihtiyaçlarını karşılamak için pastoral bakımın nasıl yapılandırıldığını ve bu hizmetin etkinliğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Within the framework of the discipline of Spiritual Counseling and Guidance, this study aims to analyze the pastoral services of Syriac religious leaders in Turkey, while also aiming to construct a framework considering pastoral theology within the Orthodox Christian tradition. Broadly, it is observed that the conceptualizations derived from the Holy Scriptures and tradition of Christian pastoral theology, such as the concepts of 'poimen' (shepherding) and 'koinonia' (community), are also applicable within the Orthodox Christian tradition. Within the context of the spiritual life practices of non-Muslim communities in Turkey, this study focuses on the nature of 'Applied Christian Theology' and Pastoral Theology within the Orthodox Christian tradition. Specifically, it examines how these theoretical concepts are applied in the practice of Syriac Christian clergy in Turkey, with a detailed investigation conducted on the Monasteries and Churches affiliated with the the Syriac Orthodox Mardin-Diyarbakır Metropolitanate. This study aims to examine the origins, theoretical foundations, and applications of pastoral services provided by Syriac religious leaders within an academic framework. The research aims to elucidate how pastoral care is structured to meet the spiritual needs of the Syriac community in Turkey and to evaluate the effectiveness of this service.