Emevi dönemi ile modern dönem arasında Gazel Ömer b. Ebî Rebîa, Kerim el-Irâkî ve Adnân el-Cezâirî özelinde karşılaştırmalı bir inceleme
A comparative study of Ghazals between the Umayyad period and the modern period with a focus on Umar b. Abi Rabia, Karim al-Iraqi and Adnan Al-Jazairi
- Tez No: 938791
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF AKÇAKOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Arap şiiri, İmru'l-Kays (ö. 540 ?), Nabiğa (ö.18/604) gibi Cahiliye dönemi şairlerinden günümüze, Arapça'nın anlam ve kültür zenginliğini yansıtan en önemli argümanlardan biri olmuştur. İslamiyetten sonra da Arap şiiri toplumsal değerini kaybetmemiş, aksine kendi içinde yeni temalar üreterek kendi tekamül sürecini sürdürmüştür. Emevi ve Abbasi dönemi, Arap şiirinde tema ve konu zenginliği bakımından yükseliş dönemidir. Endülüs, Memluklu, Eyyubi, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde yer yer eski ihtişamını aratacak bir yavaşlama görülse de, modern dönemde Mısır'da Bârûdî (1839-1904), İsmâil Sabri Paşa (1854-1923), Ahmed Şevkī (1868-1932) Hâfız İbrâhim (1871-1932) gibi; Irak'ta Cevahîrî (1899-1997) ve Adnan el-Cezâirî (ö. 1942) gibi büyük şairler yetişmiştir. Çalışmamız giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Arap şiirinin kavramsal ve tarihi gelişim süreci; mukayeseli Arap şiir çalışmaları literatürüne yer verilecektir. Birinci bölümde Ömer b. Ebî Rabia ve Adnan el-Cezerî'nin hayatı ele alınacak; ikinci bölümde Ömer b. Ebî Rabi'a ve Adnan el-Cezâirî'nin şiirleri, başta“gazel”türü olmak üzere Arap şiirinin gayeleri ve aşkın mevzusu olarak kadın ve erkek imajı açısından değerlendirilecek; üçüncü bölümde her iki şair, şiir dili ve üslûb; şiirlerindeki konu bütünlüğü; şiirin ahengini ilgilendiren vezin kafiye gibi konular bakımından mukayese edilecektir.
Özet (Çeviri)
Arabic poetry has been one of the most important arguments reflecting the richness of Arabic meaning and culture, from the poets of the Age of Ignorance such as Imru'l-Qays (d. 540 ?) and Nabigha (d. 18/604) to the present day. Arabic poetry did not lose its social value after Islam, on the contrary, it continued its own evolution process by producing new themes within itself. The Umayyad and Abbasid periods are the periods of rise in Arabic poetry in terms of richness of theme and subject. Although a slowdown was seen in the Andalusian, Mamluk, Ayyubid, Seljuk and Ottoman periods, which sometimes made it miss its former glory, in the modern period, such as Barudi (1839-1904), Ismail Sabri Pasha (1854-1923), Ahmed Shawki (1868-1932) and Hafiz Ibrahim (1871-1932) in Egypt; In Iraq, great poets such as Jawahiri (1899-1997) and Adnan al-Jazairi (d. 1942) were raised. Our study consists of an introduction and three sections. In the introduction, the conceptual and historical development process of Arabic poetry; comparative Arabic poetry studies literature will be included. In the first section, the lives of Omar b. Abi Rabia and Adnan al-Jazairi will be discussed; in the second section, the poems of Omar b. Abi Rabia and Adnan al-Jazairi will be evaluated in terms of the aims of Arabic poetry, especially the“ghazal”genre, and the image of women and men as the subject of love; in the third section, both poets will be compared in terms of poetic language and style; the integrity of the subject in their poems; and issues such as meter and rhyme, which concern the harmony of poetry.