Çocuğu yoğun bakımda yatan annelere verilen bilişsel duygu düzenleme eğitiminin etkisi
The effect of cognitive emotion regulation training given to mothers whose children are in intensive care
  1. Tez No: 938790
  2. Yazar: HASRET GÜNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ NEHİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmanın amacı; çocuğu yoğun bakımda yatan annelere verilen bilişsel duygu düzenleme eğitiminin etkisini incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu 3 Ekim 2022 – 1 Eylül 2023 tarihleri arasında İzmir Demokrasi Üniversitesi Buca Seyfi Demirsoy Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde takip edilen 64 hasta yakını oluşturmuştur. 32 anne Kontrol grubu, 32 anne Girişim grubu olarak alınarak randomize kontrollü araştırma tipinde yapılmıştır. Çocuğun yoğun bakıma yatışının ilk 10 dakikasında anneler görüşme odasına davet edilerek sırasıyla Sosyodemografik Veri Toplama Formu, Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği, Anksiyete Ölçeği STAI-I, Sürekli Anksiyete Ölçeği STAI-II verilerek doldurması beklenmiştir. Formlar doldurulduktan sonra Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği alt boyutlarından aldığı puanlar hemen o an hesaplanmış ve kullandığı uyumsuz stratejiler belirlenmiştir. Ardından bilgilendirme aşamasına geçilmiştir. Bilgilendirme görüşmesi tüm anneler için ortalama 45 (±5) dakika yapılmıştır. Böylelikle çocuğun yoğun bakıma yatışının ilk 1 saati içerisinde bilgilendirme yapılması sağlanmıştır. Bilgilendirmeden 1 saat sonra Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği ve Durumluk Anksiyete Ölçeği STAI-I annelere tekrar uygulanmıştır. Bu aşamada ölçeğin kullanım alanı gereği Sürekli Anksiyete Ölçeği STAI-II tekrar edilmemiştir. Veriler Kolmogorov Smirnov testi, Shapiro Wilks testi, Student-t testi, Eşleştirilmiş Örnek-t testi, Yates Düzeltmeli Ki-Kare testi kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study; is to examine the effect of cognitive emotion regulation training given to mothers whose children are in intensive care. The study group of the research was conducted at Izmir Democracy University Buca Seyfi Demirsoy Education and Research Hospital between 3 October 2022 and 1 September 2023. The study consisted of 64 patient relatives who were followed up in the Pediatric Intensive Care Unit of the. It was conducted in a randomized controlled trial type, with 32 mothers as the control group and 32 mothers as the intervention group. In the first 10 minutes of the child's admission to the intensive care unit, mothers were invited to the interview room and were given the Sociodemographic Data Collection Form and the Cognitive Emotion Regulation Scale, State-Trait Anxiety Inventory STAI-I, II respectively, and were expected to fill them out. After filling out the forms, the scores she received from the Cognitive Emotion Regulation Scale sub-dimensions were calculated immediately and the maladaptive strategies she used were determined. Then, the information phase started. The informational interview was held for an average of 45 (±5) minutes for all mothers. In this way, information was provided within the first hour of the child's admission to intensive care. 1 hour after the information, the Cognitive Emotion Regulation Scale and the State Anxiety Scale STAI-I were re-administered to the mothers. At this stage, the Trait Anxiety Scale STAI-II was not repeated due to the scope of use of the scale. Data were evaluated using Kolmogorov Smirnov test, Shapiro Wilks test, Student-t test, Paired Sample-t test, Chi-Square test with Yates Correction, analyses.