5G uygulamaları için bant geçiren mikroşerit filtre tasarımı
Microstrip band-pass filter design for 5G application
- Tez No: 938813
- Danışmanlar: PROF. DR. NURSEL AKÇAM, DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK DÖKMETAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Mikroşerit filtreler birçok elektronik yapıda önemli bir yer tutmaktadır. Son zamanlardaki hızlı teknolojik gelişmeler ile birlikte filtre ihtiyacı artmıştır. Son gelişmeler 5G teknolojisinin önünü oldukça açmış ve uygulama alanlarını genişletmiştir. Yeni frekans bantlarının ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Filtreler, istenmeyen sinyalleri engellemek için kullanılan sistemlerdir ve alçak geçiren, yüksek geçiren, bant geçiren ve bant durduran gibi türlere ayrılır. Bant geçiren filtreler, belirli bir frekans aralığındaki sinyallerin geçmesine izin verirken, bu aralık dışındaki sinyalleri bastırmak amacıyla kullanılır. Bu tez çalışmasında, 5G uygulamaları için 3.5 GHz çalışması için tasarlanan bant geçiren filtrenin tasarımı ve analizi yapılarak ölçüm sonuçları elde edilmiştir. 3.5 GHz 'de çalışan filtremiz için 4. dereceden Butterworth tipi bant geçiren filtre paralel kuplaj yapısı temel alınarak tasarlanmıştır. Merkez frekansı 3.5 GHz olan filtrenin ölçüm sonuçlarının S11 (Return Loss - Geri Dönüş Kaybı) değerinin -30 dB ve S21 (Insertion Loss - Ekleme Kaybı) değerinin -1 dB civarlarında olduğu gözlemlenmiştir. Dielektrik sabiti ε_r=4.3 olan FR-4 alttaş malzemesi tercih edilmiş ve 300 MHz bant genişliğine sahip olacak şekilde hesaplamaları yapılmıştır. Tasarımlarda baskı devre kartı (Printed Circuit Board - PCB) üzerinde dağılmış eleman yapısı kullanılmıştır. 3.5 GHz merkez frekansında çalışan filtrenin üretimi gerçekleştirilmiş ve simülasyon sonuçlarına benzer sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Microstrip filters have an important place in many electronic structures. With the recent rapid technological developments, the need for filters has increased. Recent developments have paved the way for 5G technology and expanded its application areas. It has led to the emergence of new frequency bands. Filters are systems that are used to block unwanted signals and are divided into types such as low-pass, high-pass, band-pass and band-stop. Band-pass filters are used to allow signals within a certain frequency range to pass while suppressing signals outside this range. In this thesis, the design and analysis of the band-pass filter designed for 3.5 GHz operation for 5G applications were performed and the measurement results were obtained. A 4th order Butterworth type band-pass filter was designed for our filter operating at 3.5 GHz. It was observed that the S11 (Return Loss) value of the filter with a center frequency of 3.5 GHz was around -30 dB and the S21 (Insertion Loss) value was around -1 dB. FR-4 with a dielectric constant of 𝜀𝑟 = 4.3 was selected as the substrate material and has a bandwidth of 300 MHz. The Printed Circuit Board (PCB) distributed element structure was used in the designs. The production of the filter operating at a center frequency of 3.5 GHz was carried out and similar results were obtained to the simulation results.