A DAG (Directed Acyclic Graph)-based dlt (Distributed Ledger Technology) integrated cross-network qos-motivated traffic management framework using reinforcement learning (RL) in software defined networks (SDNs)
Yazılım tanımlı ağlar (SDN) içinde takviyeli öğrenme (RL) kullanarak yönlendirilmiş döngüsüz grafik (DAG) temelli dağıtık defter teknolojisi (DLT) entegreli hizmet kalitesi (QOS) odaklı ağlar arası trafik yönetim çerçevesi
  1. Tez No: 938815
  2. Yazar: BARIŞ KURTULUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapay Zeka Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapay Zeka ve Veri Bilimi Bilim Dalı
Özet
Modern ağlarda artan veri trafiği ve farklı Hizmet Kalitesi (QoS) gereksinimleri, adaptif trafik yönetimini zorunlu hale getirmektedir. Yazılım Tanımlı Ağlar (SDN) esneklik sağlasa da, Açık En Kısa Yol Öncelikli Yönlendirme (OSPF) ve Dijkstra algoritması gibi geleneksel yöntemler gerçek zamanlı ağ koşullarına uyum sağlayamadığından QoS optimizasyonu konusunda yetersiz kalmaktadır. Bu çalışma, Yönlendirilmiş Asiklik Grafik (DAG)-tabanlı QoS Odaklı Trafik Yönetim Çerçevesi (DQRL) adlı yeni bir modeli tanıtmaktadır. DQRL, DAG-tabanlı Dağıtık Defter Teknolojisi (DLT) ve Pekiştirmeli Öğrenme (RL) kullanarak merkeziyetsiz, verimli ve QoS uyumlu yönlendirme sağlamayı hedeflemektedir. DQRL, bant genişliği ve gecikme gibi parametrelere göre en uygun yolları seçerek yüksek verimli ve düşük gecikmeli yönlendirme sunar. Blok zinciri tabanlı sistemlerden farklı olarak, DAG blok içermeyen ve merkeziyetsiz işlem yönetimi sağlar, böylece hızlı doğrulama ve ölçeklenebilirlik avantajları sunar. RL, özellikle Q-öğrenme (Q-learning) algoritmasını kullanarak ağ koşullarından öğrenir ve en uygun yolları dinamik olarak belirler. Simülasyonlar, 5 ila 10 Otonom Sistem (AS) içeren ağlarda gerçekleştirilmiş olup, her AS 5 ila 10 düğüm içermektedir. Mininet ağ emülasyonu için, Python RL algoritmalarını çalıştırmak için ve MATLAB performans değerlendirmesi için kullanılmıştır. Çerçeve, Merkeziyetsiz Yönlendirme Yöntemi (DRM) ve Piramidal Yönlendirme Yöntemi (PRM) ile karşılaştırılmış ve performansı Akış Kurulum Süresi (FET), Mesaj Değişimi ve İşleme (MEE), Ortalama Yol Uzunluğu (APL), Ortalama Düğüm Uzunluğu (ANoL) ve Ortalama Ağ Uzunluğu (ANL) metrikleri üzerinden değerlendirilmiştir. Sonuçlar, DQRL'nin FET'i %29 oranında azalttığını ve PRM'e kıyasla %42'ye varan iyileşme sağladığını göstermektedir. Ayrıca, DQRL MEE'yi %30 azaltarak mesaj yükünü BCQRM'ye kıyasla %23 oranında düşürmektedir. Bununla birlikte, DQRL daha kısa yol seçimleri yaparak APL, ANoL ve ANL değerlerini düşürmekte, böylece daha verimli yönlendirme ve minimum kaynak tüketimi sağlamaktadır. DAG-tabanlı DLT ve RL entegrasyonu sayesinde, DQRL, geleneksel ve blok zinciri destekli yönlendirme yöntemlerinden daha üstün bir performans sunarak SDN'ler için ölçeklenebilir, yüksek hızlı ve adaptif bir çözüm sağlamaktadır. Esnek yapısı, bant genişliği yoğun ve gecikmeye duyarlı uygulamalar için ideal bir alternatif sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Modern networks require adaptive traffic management to handle increasing data volume and diverse Quality of Service (QoS) requirements. Software-Defined Networks (SDNs) offer flexibility; however, traditional routing algorithms such as Open Shortest Path First (OSPF) and Dijkstra's algorithm lack real-time adaptability, limiting QoS optimization. To address these limitations, this study introduces the Directed Acyclic Graph (DAG)-based QoS-Centric traffic management framework (DQRL), integrating DAG-based Distributed Ledger Technology (DLT) and Reinforcement Learning (RL) to enable efficient QoS-aware routing. DQRL dynamically selects optimal paths based on bandwidth and delay, ensuring high-throughput and low-latency routing. Unlike blockchain-based approaches, DAG enables blockless, decentralized transactions, facilitating rapid validation and improved scalability. RL, particularly Q-learning, enables adaptive path selection by learning from network conditions. Simulations were conducted in networks with 5 to 10 Autonomous Systems (ASes), each containing 5 to 10 nodes, using Mininet for network emulation, Python for RL implementation, and MATLAB for performance evaluation. The framework was evaluated against Decentralized Routing Method (DRM) and Pyramidal Routing Method (PRM) using five key Key Performance Indicators (KPIs): Flow Establishment Time (FET), Messages Exchanged and Executed (MEE), Average Pathlet Length (APL), Average Node Length (ANoL), and Average Network Length (ANL). Results demonstrate that DQRL reduces FET by 29%, achieving up to 42% improvement over PRM. Additionally, DQRL decreases MEE by 30%, reducing message overhead by 23% compared to Blockchain-based QoS Routing Method (BCQRM). Furthermore, DQRL achieves shorter path selection with lower APL, ANoL, and ANL, ensuring efficient routing with minimal resource consumption. By integrating DAG-based DLT and RL, DQRL surpasses both traditional and blockchain-enhanced routing methods, offering a scalable, high-speed solution for SDNs. Its adaptability makes it ideal for bandwidth-intensive and delay-sensitive applications.