25-30 yaş arası spor yapan sedenter bayanların bazı fizyolojik, motorik ve yapısal özelliklerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 93887
  2. Yazar: EVRİM ERKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL ZORBA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu araştırma, 25-35 yaşlan arasında, daha önce hiç spor yapmamış veya en az 5 yıldır spor yapmayan (sedanter) 15 bayan ile haftada en az 3 gün düzenli spor yapan 15 toplam 30 gönüllü bayanın fizyolojik ve antropometrik yapılan açısından karşılaştınlmasıdır. 25-30 yaş arası bayanlardan sedanter grup ile haftada 3 gün düzenli spor yapanlann; boy, vücut ağırlığı, dikey sıçrama, anaerobik, aerobik güç, pençe kuvveti, sırt ve bacak kuvveti, esneklik, deri altı yağ kalınlığı (skinfold), çap ve çevre, vital kapasite, kan basıncı, kalp atım sayısı ve reaksiyon zaman testi, 40m koşu testi ve 12 dakika koş-yürü testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research is a comparison of those groups of volunteer women aged between 25-35. The first group includes 15 women that do sports regularly at least three days on week and the second group includes are sedanters that haven't done any sports for the last five years. These two groups were measured in height, weight, vertical jump, anaerobic and aerobic power, hand grips, back and leg strength, flexibility, skinfold, caliper vital capacity, blood pressure, heart rate, reaction time 40 meter running test and cooper test.