Dindar insandaki iyilik fenomanının pragmatik yönü
The Aspect of phenomeny of religions man's charity
  1. Tez No: 93897
  2. Yazar: H. İLYAS ALTINDAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. VAHİT İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
TÜRKÇE ÖZETİ 'Dindar İnsandaki İyilik Fenomenin Pragmatik Yönü " adını taşıyan bu çalışma Yetişkin dindarın iyilik davranışının pragmatik yönünü ele almaktadır. Araştırma tezimiz iki bölümden oluşmuştur. Birinci bölümünde Pragmatizm açısından iyilik fenomeni ve dindar insan ele alınmıştır. Pragmatizmin tarihsel gelişimi ve din psikolojisi ilişkisi incelenmiştir. İkinci bölümde ise yetişkin dindarın iyilik fenomenin pragmatik yönü teorik N. bulguların desteğinde alan çalışması yapılarak işlenmiştir. Bu çalışma İstanbul İli, Kadıköy ilçesinde, görevli kamu personelinden tesadüfi örnekleme yoluyla seçilmiş yetişkinlere uygulanmıştır. Çalışmalardan elde ettiğimiz bulgularda iyilik, inancın kendisine telkin ettiği bir motiv, hem de içsel bir dürtü olarak belirlenmiştir. Araştırma sonucunda iyilik fenomenin pragmatik yönü tesbit edilmiş olup, dindar insanın yapmış olduğu iyiliklerin karşılığının mutlaka Allah tarafından verileceği bilinci içinde iyiliğe yöneldiği belirlenmiştir. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY The pragmatical aspect of pions man's charity has been taken up in this research titled“The aspect of Phenomeny of Religions man's Charity”This paper is formed of two chapters. İn the former of the phenomeny of charity has been taken up, and historical evolution of pragmatism and its relation with religion Psychology have been researched. İn the latter, the pragmatical of the charity of adultman based on theoretical dates, has been studied a long with its area's researches. This study has been put into produce on adult people chosen form official changed in Kadıköy pravıence of İstanbul. It is appeored from our studies that the charity has been inspired by belief, and it is under stood that this sense is internal as weel at the result of the research. The pragmatical aspect of the charity has been come up and the pions man has directed to this consciously that the behavior moud be gifted by God in the end. VII, tC YÜKSIKÖ?RITtM KURULU BOKÛMAKEASYON MEBKEZI