Sera domates yetiştiriciliğinde farklı su ve potasyum uygulamalarının verim ve meyve kalitesine etkileri
Effects of different water and potassium applications on yield and fruit quality in greenhouse tomato cultivation
  1. Tez No: 939023
  2. Yazar: AYŞE USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFER BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Ülkemiz örtüaltı sebze yetiştiriciliğinde Hatay ili önemli bir yere sahiptir. Ancak, örtü altı yetiştiriciliğinde özellikle sulama ve gübreleme konusunda oldukça fazla bilgi eksikliği bulunmaktadır. Bu nedenle, bölgede varolan bitki üretim sistemleri için sulama ve gübreleme programlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, serada yetiştirilen domates (Lycopersicon esculentum Mill. cv Mihrimah F1 ) bitkisine A sınıfı buharlaşma kabı buharlaşma düzeyine bağlı düzeltme katsayıları (0.75, 1.00 ve 1.25) ile oluşturulmuş, üç sulama suyu düzeyi (S) ve literatür önerilerine bağlı bellirlenmiş sabit azot ve fosfor gübrelemesine ek olarak dört farklı potasyum dozunun (K) bitki gelişimi, verim ve meyve kalitesine olan etkileri araştırılmıştır. Araştırma kapsamında konulara ait bitki su tüketimleri (ET), su kullanım randımanları (WUE) ve sulama suyu kullanım randımanları da (IWUE) belirlenmiştir. Deneme koşullarında uygulanan sulama suyu miktarları S75 için 393 mm, S100 için 523 mm ve S125 için 654 mm olarak uygulanmıştır. Tam sulama uygulaması (S100) en yüksek verim (84.86 Mg ha-1) ve verim parametre değerleri ile sonuçlanmıştır. Farklı potasyum düzeyleri tüm verim ve verim parametrelerinde önemli farklılıklara neden olmuştur. Potasyum uygulamaları arasında en yüksek değerler K3 uygulama dozundan elde edilmiştir. Domates verimleri konulara göre en düşük S125K1 konusunda 67.60 Mg ha-1 ve en yüksek S100K3 konusunda 92.60 Mg ha-1 miktarları arasında gerçekleşmiştir. Bitki başına elde edilen topraküstü biyokütle miktarı 7,598 g bitki-1 ile S100K3 uygulamasında gerçekleşmiştir. Farklı sulama uygulamaları meyve pomolojik özelliklerine etki etmezken, farklı potasyum dozları meyve kütlesi üzerinde önemli farklılıklar oluşturmuştur. Meyve C vitamin içeriği hem sulama hemde gübre uygulamalarından önemli düzeyde etkilenmiştir. En yüksek domates C vitamini içeriği S75K2 konusundan elde edilmiştir. En yüksek meyve potasyum içeriği S100 sulama konusunda 51,980 mg l-1 ve K4 potasyum dozundan 56,090 mg l-1 olarak belirlenmiştir. Yaprak potasyum içerikleri artan sulama ve potasyum düzeyleri ile orantılı artış göstermiş ve en yüksek yaprak potasyum içeriği S125K3 konusundan 8,218 mg l-1 olarak belirlenmiştir. WUE ve IWUE değerlerinin artan sulama suyu uyulamaları ile düşüş gösterdiği belirlenmiştir. İncelenen tüm veriler toplu olarak değerlendirildiğinde, kabul edilebilir bir domates verim ve kalitesi için bitki su ihtiyacının tam olarak karşılanması (S100) ve literatür önerisi olan potasyum dozunun iki katının (K3) uygulanması gerektiği sonucuna varılmıştır. Kısaca, en uygun sulama potasyum fertigasyon programının S100K3 olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hatay province has an important place in greenhouse vegetable cultivation in our country. However, there is a great lack of information especially about irrigation and fertilization in greenhouse cultivation. Therefore, irrigation and fertilization programs are needed for the existing plant production systems in the region. In this study, the effects of four different potassium doses (K) in addition to fixed nitrogen and phosphorus fertilization determined according to the literature recommendations and three irrigation water levels (S) created with correction coefficients (0.75, 1.00 and 1.25) depending on the evaporation level of tomato (Lycopersicon esculentum Mill. cv Mihrimah F1) plant grown in greenhouses were investigated. Within the scope of the research, plant water consumption (ET), water use efficiencies (WUE) and irrigation water use efficiencies (IWUE) under the treatments were also calculated. The amounts of irrigation water applied in the experimental conditions were designed as 393 mm for S75, 523 mm for S100 and 654 mm for S125. Full irrigation (S100) resulted in the highest yield (84.86 Mg ha-1) and yield parameter values. Different potassium levels caused significant differences in all yield and yield parameters. The highest values among the potassium applications were achieved with the K3 dose. Tomato yields were lowest in S125K1 treatment as 67.60 Mg ha-1 and highest in S100K3 treatment as 92.60 Mg ha-1. The amount of above-ground biomass obtained per plant in S100K3 treatment was 7,598 g plant-1. While the different irrigation applications had no effect on the fruit pomological properties, the different potassium doses caused significant differences in fruit mass. The vitamin C content was significantly affected by both irrigation and fertilizer applications. The highest tomato vitamin C content of the fruit was obtained from S75K2 subject. The highest fruit potassium content was determined as 51,980 mg l-1 in S100 irrigation subject and 56,090 mg l-1 in K4 potassium dose. The potassium contents of the leaves increased proportionally with increasing irrigation and potassium levels and the highest leaf potassium content was determined as 8,218 mg l-1 in S125K3 treatment. It was determined that WUE and IWUE values decreased with increasing irrigation water applications. The overall evaluation of all data analyzed led to the conclusion that for acceptable tomato yield and quality, the plant water requirement should be fully met (S100) and twice the literature recommended dose of potassium (K3) should be applied. In short, it was concluded that the most suitable program for potassium fertilization in irrigation was S100K3.