Premenopozal kadınlarda vitamin D ve vitamin D bağlayıcı protein düzeyleri ile myoma uteri ilişkisi
The relation between vitamin d, vitamin d-binding protein levels and myoma uteri in premenopausal women
  1. Tez No: 939058
  2. Yazar: DOĞAN EMRE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA NAZLI AKAR, PROF. DR. AYFER ÇOLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç, vitamin D ve vitamin D bağlayıcı protein (VDBP) düzeyleri ile uterin myomlar arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, 23.08.2024-03.01.2025 tarihleri arasında İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde gerçekleştirildi. Prospektif gözlemsel kohort çalışması olarak tasarlandı. Herhangi bir jinekolojik şikâyet veya kontrol amaçlı başvuran 18-49 yaş arası kadınlar tarandı. Dışlama kriterleri hariç tutulduktan sonra 28-49 yaş arası, lokalizasyon, boyut veya sayısına bakılmaksızın uterin fibroide (myoma uteri) sahip ve myoma uterisi bulunmayan cinsel aktif kadınlar çalışmaya dahil edildi ve tüm kadınların total D vitamini, serbest D vitamini, VDBP düzeyleri ve D vitamini/VDBP oranı değerlendirildi. Bu değerler myoma uterisi olan ve olmayan kadınlar arasında karşılaştırıldı ve bu değerlerin myoma uteri ön görüsünde bulunup bulunmadığı değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya, dışlanma kriterleri hariç tutulduğunda 28-49 yaş arası, 60 myoma uterisi olan ve 60 myomu olmayan kadın olmak üzere toplam 120 hasta dahil edildi. Total D vitamini düzeyi ortalama±standart sapma (sırasıyla, 11.76 ± 7.26-11.93 ± 9.08, p=0.591), serbest D vitamini düzeyi ortalama±standart sapma (sırasıyla, 3.79 ± 2.72-3.29 ± 2.23, p=0.461), VDBP düzeyi ortalama±standart sapma (sırasıyla, 735.70 ± 118.85-512.77 ± 146.03, p658.63, duyarlılık değeri 90, seçicilik değeri ise 95 olarak bulunmuştur. Vitamin D/VDBP oranı için eğri altındaki alan (AUC area under the ROC curve) = .629 (SE=.051) olarak bulunmuştur. Vitamin D/VDBP oranının optimal kesme değeri ≤0.08, duyarlılık değeri 28.33, seçicilik değeri ise 95 olarak bulunmuştur. Ancak VDBP ve myom boyutu arasında bir ilişki saptanmadı (p=0.059). Sonuç: Sonuç olarak bu çalışmada myoma uteri ile VDBP arasında anlamlı bir ilişki saptanmış ve VDBP yüksek duyarlılık ve özgüllükle myoma uteri öngörüsüne sahip olduğunu ortaya koyan literatürdeki 2. çalışma olmuştur. Bununla birlikte VDBP ve myom boyutu arasında istatistiksel anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Çalışma sonuçlarımıza göre, VDBP, myoma uteri öngörüsü için bir marker olarak kullanılabilir. Ancak hem tüm bu bulguları doğrulamak hem de VDBP, serbest vitamin D, vitamin D/VDBP gibi potansiyel markerların myoma uteri öngörüsündeki etkisine ışık tutmak için daha geniş örneklem büyüklüğüne sahip randomize kontollü çift kör ve longitudinal tasarımlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the relationship between vitamin D and vitamin D binding protein (VDBP) levels and uterine fibroids. Materials and Methods: The study was conducted between 23.08.2024-03.01.2025 at the Department of Obstetrics and Gynecology, Izmir Tepecik Training and Research Hospital. It was designed as a prospective observational cohort study. Women aged 18-49 years who presented with any gynecologic complaint or for control purposes were screened. After exclusion criteria were excluded, sexually active women aged 28-49 years with uterine fibroids (myoma uteri) regardless of location, size or number and without myoma uterus were included in the study and total vitamin D, free vitamin D, VDBP levels and vitamin D/VDBP ratio of all women were evaluated. These values were compared between women with and without myoma uteri and whether these values were predictive of myoma uteri. Results: A total of 120 patients, 60 women with myoma uteri and 60 women without fibroids, aged 28-49 years excluding exclusion criteria, were included in the study. Mean±standard deviation of total vitamin D level (11.76 ± 7.26-11.93 ± 9.08, p=0.591, respectively), mean±standard deviation of free vitamin D level (3.79 ± 2.72-3.29 ± 2.23, respectively, p=0. 461), mean±standard deviation of VDBP level (735.70 ± 118.85-512.77 ± 146.03, respectively, p658.63, sensitivity was 90 and selectivity was 95. The area under the curve (AUC area under the ROC curve) = .629 (SE=.051) for the vitamin D/VDBP ratio. The optimal cut-off value of the vitamin D/VDBP ratio was ≤0.08, the sensitivity value was 28.33 and the selectivity value was 95. However, no correlation was found between VDBP and fibroid size (p=0.059). Conclusion: In conclusion, in this study, a significant correlation was found between myoma uteri and VDBP and VDBP was the 2nd study in the literature to demonstrate that it has high sensitivity and specificity in predicting myoma uteri. However, no statistically significant relationship was found between VDBP and myoma size. According to our study results, VDBP can be used as a marker for prediction of myoma uteri. However, randomized controlled double-blind and longitudinal studies with larger sample sizes are needed to confirm these findings and to shed light on the effect of potential markers such as VDBP, free vitamin D, vitamin D/VDBP in the prediction of myoma uteri.