Intersectoral linkages among non-performing loans
Geçersiz krediler arasında sektörler arası bağlantılar
- Tez No: 939057
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA DUBE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Banka kredileri, piyasaların ve sektörlerin ilerlemesi ve ekonomik çarkların dönmesi için en temel unsur olarak bilinmektedir. Farklı sektörlerde veya iş sektörlerinde banka kredilerinin varlığı oldukça önemlidir ve bu kredilerin ödenmemesi ekonomik işleyiş için büyük bir sorun yaratmaktadır. Bu ödenmeyen kredi, batık kredi olarak tanımlanmaktadır. Ödenmeyen kredilerin varlığı sadece ekonomik işleyişi etkilemekle kalmayıp, aynı zamanda sektörel bazda piyasa güvenilirliğinin zedelendiği bir durum olarak ortaya çıkmaktadır. Türkiye'de serbest piyasa koşullarında ekonomik çarkların dönmesini sağlamak için banka veya finans kuruluşlarının kredileri kritik bir rol oynamaktadır. Bu nedenle kredilerin bir noktada büyük bir destek görevi gördüğünü rahatlıkla söylemek mümkündür. Ancak Türkiye gibi hassas ekonomilere sahip ülkelerde batık krediler piyasaların işleyişinin bozulmasına ve ekonomik krizlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu hassas piyasa ortamında sektörlerin banka kredilerinden yararlanma ve geri ödeme riskleri ilişkilidir. Bu ilişkiyi istatistiksel veriler ışığında metodolojik olarak incelemek en sağlıklı yöntemdir. Bu çalışmada 2007-2022 arası dönem için yaptığımız analizlerde uzun vadede çeşitli sektörlerin batik kredileri arasında dinamik ve anlamlı ilişkiler olduğu ve bu ilişkinin seviyesinde banka türüne göre değiştiğini gözlemledik.
Özet (Çeviri)
Bank loans are known as the most basic element for the advancement of markets and sectors and the turning of economic wheels. The existence of bank loans in different sectors or business sectors is of high importance, and the non-payment of these loans creates a great problem for the economic functioning. This unpaid loan is defined as a non-performing loan. The existence of unpaid loans not only affects the economic functioning, but also emerges as a situation in which market reliability is damaged on a sectoral basis. Loans of banks or financial institutions play a critical role in order to keep the economic wheels turning in free market conditions in Turkey. For this reason, it is possible to easily say that loans serve as a great support at some point. However, in countries with sensitive economies such as Turkey, non-performing loans cause the functioning of the markets to deteriorate and economic crises to arise. In this sensitive market environment, the risks of the sectors in benefiting and repaying bank loans are related. Methodologically examining this relationship in the light of statistical data is the healthiest method. In this work we examine whether there is an intersectoral relationship among NPL ratios of bank in Turkey, and if there is, whether this relationship depend on the bank type. We found that there are strong correlations among the NPL ratios of various sector and bank type seems to matter in intersectoral relationships during our sample period 2007-2022.