Türkiye-Türkistan münâsebetleri üzerinden güvenliğin değişen mâhiyeti: Bölgesel güvenlik kompleksi teorisini yeniden düşünmek
The changing nature of security through Turkey-Turkistan relations: Rethinking the regional security complex theory
  1. Tez No: 939062
  2. Yazar: AHMET DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. KÜRŞAD GÜÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Terörizm Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bilhassa Soğuk Savaş sonrası vetirede Türk cumhuriyetlerinin istiklâllerini elde etmelerini müteâkiben fevkalâde bir sûrette gelişen ve genişleyen Türkiye-Türkistan münâsebetleri birçok sahaya teşmil edilmekle kalmamış, bir teşkilat çatısı altında birleştirilerek bu münâsebetlere ciddiyet, istikrar ve resmiyet de kazandırılmak istenmiştir. Bununla birlikte Türkiye-Türkistan münâsebetlerinin muhteviyatı ve mâhiyeti realist bir zeminde değerlendirilmekten her zaman belirli bir nispette uzak kalmış ve dolayısıyla bu hususun sarih bir şekilde ele alınarak günümüz şartları çerçevesinde incelenmesi bir gereklilik olarak tecelli etmiştir. Dolayısıyla bu çalışmadaki temel maksadı da bu meselenin îzâhı teşkil etmektedir. Bunun yanı sıra bu münâsebetler teşrih edilirken Bölgesel Güvenlik Kompleksi Teorisi bir perspektif oluşturması gâyesiyle tercih edilmiş olup, teoriye getirilen tahliller, tenkitler ve tespitler vâsıtasıyla güvenliğin zaman içerisinde geçirdiği değişim ve dönüşümlerin ortaya koyulması da çalışmanın bir diğer maksadını oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
In the post-Cold War period, following the independence of the Turkic republics, Turkey-Turkestan relations underwent significant development and expansion. These relations extended across various fields and were formalized under an organizational framework to ensure seriousness, stability, and official recognition. Nonetheless, the content and nature of Turkey-Turkestan relations have consistently lacked thorough evaluation from a realist perspective. Consequently, it has become essential to analyze this issue within the context of contemporary conditions. Hence, the primary aim of this study is to address this issue comprehensively. To provide a theoretical framework for analyzing these relations, the Regional Security Complex Theory has been adopted. Additionally, the study seeks to examine the changes and transformations in the concept of security over time through critical analyses and evaluations of the theory.