Pediatri kliniğinde çalışan hemşirelerin mesleki tükenmişlikleri ve kalite algısı ile karşılanamayan hemşirelik bakımı arasındaki ilişki
The relationship between pediatric nurses' professional burnout and perceived quality with missed nursing care
- Tez No: 939061
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM KÜRTÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma, pediatri hemşirelerinin karşılanamayan hemşirelik bakımı oranını ve nedenlerini belirlemek; hemşirelerin kalite algısı ve mesleki tükenmişlik düzeylerinin karşılanamayan hemşirelik bakımı üzerindeki etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı tipte yürütülen araştırmanın evrenini, Zonguldak ilinde pediatri klinikleri bulunan iki hastanede çalışan hemşireler oluşturmuştur (N=141). Örneklem seçilmeksizin, kriterlere uyan 138 hemşire ile çalışılmıştır. Veriler,“Kişisel ve Mesleki Özellikler Bilgi Formu”,“Maslach Tükenmişlik Ölçeği”,“Sağlık Çalışanları Kalite Algı Ölçeği”ve“Karşılanamayan Hemşirelik Bakımı Ölçeği- Pediatrik Versiyon”ile toplanmıştır. Çalışma sonucunda pediatri hemşirelerinin karşılanamayan bakım oranlarının 0 ile 2.2 arasında değiştiği, en önemli nedenin iş gücü yetersizliği olduğu belirlenmiştir (18.58 ± 4.64). En sık karşılanamayan bakımların ise; çocuğu ayağa kaldırma-yürütme ve ilaçları zamanında uygulama olarak saptanmıştır. Hemşirelerin Maslach Tükenmişlik Ölçeği puanı 50.61 ± 10.51, kalite algısı puanı ise 69.02 olarak bulunmuştur. Hemşirelerin çoğunun son vardiyalarında en az bir bakım uygulamasını gerçekleştiremediği, tükenmişlik düzeylerinin orta, kalite algılarının ise orta-üst düzeyde olduğu görülmüştür. Regresyon analizine göre, karşılanamayan bakım ile tükenmişlik ve kalite algısı arasında anlamlı ilişki saptanmıştır (R = 0.278, R² = 0.267). Bu veriler doğrultusunda, pediatri hemşirelerinde tükenmişlik düzeyi arttıkça karşılanamayan hemşirelik bakım oranının yükseldiği; kalite algısı arttıkça bu oranın azaldığı sonucuna ulaşılmıştır. Bulgular, iş gücü planlaması, çalışma koşulları ve kalite kültürünün geliştirilmesinin hasta bakımını doğrudan etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the rate and underlying causes of missed nursing care among pediatric nurses and to examine the effects of nurses' professional burnout and perceived quality of care on missed care. Designed as a descriptive, cross-sectional, and correlational study, the research was conducted with 138 nurses working in pediatric clinics of two hospitals in Zonguldak province. Data were collected using the Personal and Professional Information Form, Maslach Burnout Inventory, Healthcare Professionals' Perception of Quality Scale, and the Missed Nursing Care Scale – Pediatric Version. Findings indicated that the rate of missed nursing care ranged between 0 and 2.2, with workforce shortage (18.58 ± 4.64) being the most cited reason. Commonly missed care included mobilizing the child and administering medications on time. The mean burnout score was 50.61 ± 10.51, while the perceived quality score was 69.02. Most nurses reported at least one missed care activity in their last shift. Regression analysis showed a significant relationship between missed care, burnout, and quality perception (R = 0.278, R² = 0.267). As burnout increased, missed care also rose; conversely, higher perceived quality was linked to reduced missed care. These results emphasize the importance of supportive interventions and workforce planning in pediatric nursing.