İslam Hukukunda cezai şart
  1. Tez No: 93910
  2. Yazar: EROL ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. CEVAT AKŞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Günümüzde özellikle ticari hayatta, cezai şart, sözleşmelerin vazgeçilmez unsuru haline gelmiştir. Borçludan cezai şart vaadi alan alacaklı, kendini güvencede hisseder. Zira işin icra safhası bu şekilde çok kolaylaşmaktadır. İcra safhasını kolaylaştırması dışmda cezai şartın bir diğer önemli işlevi, borcunu vaktinde ve doğru bir şekilde ödemek konusunda, borçluya psikolojik baskı yapmasıdır. Bu çalışmada sözleşmelerin bir türü olan cezai şartı temellendirmek amacıyla irade ve şart hürriyeti hakkında bilgi verilerek bir ön hazırlık yapılmıştır. İslam hukuk ekolleri dönemi hukukçularının bu konularla ilgili görüşleri karşılaştırma yapılmak suretiyle incelenmiş ve bir değerlendirmeye gidilmiştir. Batı hukukunda uygulama alanı bulan cezai şart,İslam hukukunda muteber sayılan rehin ve kefelet akdi gibi alacaklının hakkının güvenceye alınmasını hedeflemektedir. Ayrıca borçlunun borcunu zamanında ifa etmesi yönünde mali bir müeyyide mahiyetindedir. Ticaret, sanayi ve teknolojinin geliştiği günümüzde borçların icrasının gecikmesi veya ifa edilmemesi durumunda alacaklının telafisi mümkün olmayacak oranda zarara uğraması muhtemeldir.Bu nedenle cezai şartın varlığına önceki dönemlerle kıyaslanmayacak derecede ihtiyaç duyulmaktadır. Araştırmada cezai şart konusunda klasik dönem hukuk ekollerinin görüşlerine yer verilmiş bu ekoller arasında karşılaştırmalar yapılmıştır. Ayrıca medeni hukuktan da yararlanılmıştır. Bu çalışmayla Batı kaynaklı cezai şartın İslam hukuku prensipleri çerçevesinde değiştirilmesi durumunda ne derece uygulama alanı bulunabileceği amaçlanmıştır. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nowadays, criminal provision has reached to the case of uncareable element of contracts, especially, in commercial existence. A creditor who is taken criminal provision from indebted feels himself under guarantee, it's execution stage of act will be easy in this way. Another considerable impression of criminal provision except for facilitating execution stage is made by physchological impression to a debtor who pays its loan on time and right way. İn this study with the aim of entailling the criminal provision a pre-study has already been about a kind of contracts of criminal provision which is with the aim of based on liberty decree and stipulation. According to the jurists of leader of islamic law about this subject is researched with the way of comparision and has got evaluation. A criminal provision which can put into practice in West Law which has targeted obligee rights like as pledge and surey bond under guarantee in islamic Law. İn addition, it is cuercive for financial things in the aspect of paying of debt from a debtor. As it is well-known, commerce, industry and technology is developing from day to day. İn this condition, it is possible that delaying of loans execution or not paying loans has dropped in damaging the creditor. So that being of criminal provision is felt necessity of it which has noncomparing degree previous terms. İn the investigation, the law of classic term is given some comparisons are made between these law guides from time to time. İn addition, it has tried to utitilize from civil law. İn this study, our goal had foundon practice area between islamic Law principles and criminal provision based on West La when changed in islamic principle. VII