İslam Ceza Hukukunda cezaların indirimi problemi
The Extenuation of punishment in Islamic law
- Tez No: 63365
 - Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA AKTAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Din, Religion
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 146
Özet
İslam Hukukunda cezaî hükümlerin konulmasında zararlardan korunma, menfaatleri temin amacı hedeflenir. Bütün cezalarda adaleti yerine getirme, caydırıcı olma, toplumun düzenini sağlama, suçluyu ıslâh, şahsîlik, ilâhî kaynaklı olma ve kanunilik prensipleri esastır. Cezalandırma hakkını sadece kamu otoritesine tanıyarak, kişisel cezalandırma ve intikamı önlemek, suçların kanıtlanmasını önemli şekil şartlarına bağlayarak, adlî hataları önlemek, suçluya belirlenen cezaî yaptırımlar dışında bir müeyyide uygulanmasını önleme prensiplerine de riâyet edilir. İslam ceza hukuku üç ana bölümde incelenmiştir. Bunlar; had cezaları, kısas ve diyet cezalan ile ta'zîr cezalarıdır. Özellikle, ta'zîr cezalarının esnekliği toplumun yararı için gereklidir. Zira, toplum hayatında cezası nasslarla belirtilen suçlar yanında sayısız suç meydana gelebilir. Ta'zîr cezası ile bunların engellenmesi hedeflenmiştir. İslam ceza hukukunda bazen adlî hatayı önleme bazen toplum yaran adına bazen de cezaî muhakeme şekil şartlarına uyularak hem hudûd hem kısas ve diyet hem de ta'zir cezâlarınında cezaî indirim söz konusu olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In Islamic Law the principle aim of the determination of punishment is to avoid any injury or loss and to secure the interest of both parties. When any punishment is to be determined, the legal authorities should rely on some principles such as realization of justice, maintenance of social order and improvement of conduct. Moreover, any punishment should be deterrent, law-abiding and of divine origin. In addition to the principles cited above, Islamic law seeks stand on the following rules: Determination of punishment should be vested on the public authority in order to prevent attempts of vengeance, legal errors should be avoided and any additional sanctions should not be allowed other than the punishment determined by the law. The present dissertation, the categories of punishment in Islamic Law were studied in three main chapters: These types of punishment are categorized as had, kısas (retaliation) and ta'zîr. The last one (ta'zîr) with an elasticity in its nature, since the extent of the punishment is left to the judgement of the magistrate, is considered to be essential for the benefit of the Islamic community. Because, in any community innumerable offends may be observed other than those which could be punished as prescribed by law. That type of punishment called ta'zîr was desingned to prevent such offends. In Islamic Penal Code, it is possible to aggrevate punishment in each category defined above, sometimes for the purpose of avoiding lagel errors and sometimes in favour of public interests.