Dış mekân termal konforunun algoritma uygulamaları ile değerlendirilmesi: Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi örneği
Evaluation of outdoor thermal comfort with algorithm applications: Bursa Uludağ University Faculty of Agriculture Sample
- Tez No: 939104
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELVAN ENDER ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Termal konfor, bireylerin çevresel koşullara ilişkin fizyolojik ve psikolojik memnuniyet durumu olarak tanımlanmaktadır. Bu durum, sıcaklık, nem, rüzgar hızı gibi çevresel faktörlerin yanı sıra bireyin giyim ve metabolizma düzeyi gibi kişisel özelliklerle de ilişkilidir. Dış mekânlarda yetersiz termal konfor koşulları, insanların sağlık, verimlilik ve genel yaşam kalitesi üzerinde olumsuz etkiler yaratabilmektedir. Bu bağlamda, termal konforun analizi ve iyileştirilmesi, daha yaşanabilir ve sürdürülebilir mekânlar tasarlamak için büyük önem taşımaktadır. Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nin dış mekânları, mevcut termal konfor koşullarının değerlendirilmesi ve iyileştirilmesi amacıyla bir araştırma alanı olarak seçilmiştir. Rhino, Grasshopper ve Ladybug yazılımlarının entegre kullanımıyla, alanın fiziksel özellikleri ve çevresel verileri analiz edilmiştir. Sıcaklık dağılımı, güneş radyasyonu ve rüzgar yönlendirmesi gibi parametreler incelenerek, dış mekânların termal performansını etkileyen faktörler detaylı bir şekilde değerlendirilmiştir. Gerçekleştirilen analizler ve algoritmik modelleme yöntemleri sayesinde, mevcut termal konfor sorunlarının giderilmesine yönelik iyileştirme önerileri geliştirilmiştir. Elde edilen bulgular, hem dış mekân termal konforunun artırılmasına yönelik etkili çözümler sunmuş hem de sürdürülebilir tasarım yaklaşımlarına katkı sağlamıştır. Bu yöntemlerin uygulanabilirliği, benzer çevresel analizlerin ve tasarım iyileştirmelerinin farklı alanlara da taşınabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Thermal comfort is defined as the state of physiological and psychological satisfaction of individuals regarding environmental conditions. This state is influenced by environmental factors such as temperature, humidity, and wind speed, as well as personal attributes like clothing and metabolic rate. Inadequate thermal comfort conditions in outdoor spaces can negatively impact people's health, productivity, and overall quality of life. Therefore, analyzing and improving thermal comfort is crucial for designing more livable and sustainable spaces. The outdoor areas of Bursa Uludağ University Faculty of Agriculture were selected as the research site to evaluate and improve existing thermal comfort conditions. Using integrated applications of Rhino, Grasshopper, and Ladybug software, analyses were conducted based on the physical characteristics of the site and environmental data. Parameters such as temperature distribution, solar radiation, and wind direction were examined to comprehensively evaluate the factors affecting the thermal performance of outdoor spaces. Through these analyses and algorithmic modeling methods, improvement proposals were developed to address current thermal comfort issues. The findings not only provide effective solutions for enhancing outdoor thermal comfort but also contribute to sustainable design approaches. The applicability of these methods demonstrates the potential for extending similar environmental analyses and design improvements to other locations.