45s5 ve S53P4 biyoaktif cam içeren deneysel dental kompozitlerin hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of experimental dental composites containing 45s5 and S53P4 bioactive glasses
  1. Tez No: 939367
  2. Yazar: HİLAL ERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL YÜCEL, DR. ÖĞR. ÜYESİ YELİZ ELALMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Dental kompzoitler restoratif tedavide, estetik kaygılar ve toksisite endişesi nedeniyle amalgamların yerine kullanılmaya başlanmıştır. Temel olarak monomer, hızlandırıcı ve fotobaşlatıcı içeren organik bir faz, dolgu maddeleri içeren bir inorganik faz ve bağlayıcı silan ajanı içeren bir ara fazdan oluşmaktadır. Bu tez çalışmasında, deneysel dental kompozitler inert ve biyoaktif kompozitler olarak hazırlanmış ve karakterize edilmiştir. Hazırlanan deneysel dental kompozitlerin organik fazı bisfenol glisidil metakrilat (Bis-GMA) ve trietilen glikol dimetakrilat (TEGDMA) monomerleri, hızlandırıcı etil-4-dimetil amino benzoat (EDMAB) ve foto-başlatıcı kamforkinondan (CQ); inorganik faz ise Baryum cam (Ba-cam), nanosilika (nSiO2) ve 45S5 ile S53P4 biyoaktif camlarından oluşturulmuş, ara fazda silan ajanı olarak metakriloksi propil trimetoksisilan (g-MPS) kullanılmıştır. Deneysel dental kompozitler hazırlanırken inert kompozit (İK) formülasyonundaki inorganik fazda yalnızca silan ile muamele edilmiş Ba-cam ve nSiO2 kullanılırken, hazırlanan biyoaktif kompozitlerde (BK) silan ile muamele edilmiş Ba-cam, nSiO2 xv ve biyoaktif cam kullanılmıştır. Hazırlanan deneysel dental kompozitlerin esneme dayanımı ve elastisite modülünün değerlendirmesi için 3-nokta eğme test, mikrosertlik özelliği için Vickers mikrosertlik testi, su absorpsiyonu ve çözünürlük testi, polimerizasyon derinliği tespiti, kompozit renk tespiti, radyoopasite, apatit oluşturma kabiliyetini incelemek için in vitro biyoaktivite çalışması, in vitro sitotoksisite çalışması ve antibakteriyet etkinlik çalışması yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, biyoaktif deneysel dental kompozitlerin literatüre uygun mekanik özellikler gösterdiğini, uygun polimerizasyon derecesi ve radyoopasiteye sahip olduğunu, yeterli su absorpsiyonu ve çözünürlük özellikleri gösterdiğini, yüzeyinde hidroksiapatit oluşumu gözlendiğini, sitotoksik olmadığını ve antibakteriyel etkinlik sergilediğini göstermiştir. Böylelikle, hazırlanan deneysel dental kompozitlerin biyoaktif özellik gösterdiği ve restoratif materyal olarak kullanımına uygun olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Dental composites have been used in restorative treatment instead of amalgams due to aesthetic and toxicity concerns. Dental composites consist of an organic phase containing monomer, accelerator and photoinitiator, an inorganic phase containing fillers and an intermediate phase containing a bonding silane agent. In this thesis study, experimental dental composites were prepared and characterized as inert and bioactive composites. The organic phase of the prepared experimental dental composites consisted of bisphenol glycidyl methacrylate (Bis-GMA) and triethylene glycol dimethacrylate (TEGDMA) monomers, accelerator ethyl-4-dimethyl amino benzoate (EDMAB) and photoinitiator camphorquinone (CQ); the inorganic phase was composed of barium glass (Ba-glass), nanosilica (nSiO2) and bioactive glasses 45S5 and S53P4, and methacryloxy propyl trimethoxysilane (g-MPS) was used as a silane agent in the interphase. xvii When preparing the experimental dental composites, silanized Ba-glass and nSiO2 were used in the inorganic phase in the inert composite (IK) formulation, while silanized Ba-glass, nSiO2 and bioactive glass were used in the prepared bioactive composites (BK) formulation. 3-point bending test was performed in order to evaluate the flexural strength and elastic modulus of the prepared experimental dental composites, Vickers microhardness test applied for microhardness; water absorption and solubility test, polymerization depth determination, composite colour determination, and radiopacity test were accomplished. In order to determine the bioactivity properties, in vitro bioactivity study was performed. Additionally, in vitro cytotoxicity study and antibacterial activity study were applied. The results showed that the bioactive experimental dental composites exhibited mechanical properties in accordance with the literature, had appropriate polymerization degree and radiopacity, showed adequate water absorption and solubility properties, had hydroxyapatite formation on the surface, were not cytotoxic, and exhibited antibacterial activity. Thus, it was determined that the prepared experimental dental composites were suitable for use as restorative materials.