A comparative study on computational methods for determining strut and tie model
Çubuk analojisi modelinin belirlenmesine yönelik hesaplama yöntemleri üzerine karşılaştırmalı bir çalışma
  1. Tez No: 939392
  2. Yazar: CAN ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR KURÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Çubuk Analojisi Modeli, geleneksel tasarım yöntemlerinin uygulanamadığı derin ve kısa betonarme elemanların kesme tasarımı için kullanılmaktadır. Bir Çubuk Analojisi Modeli, betonarme bir elemanın iç kuvvet akışını temsil eder. Bu yöntem, mühendisin iç kuvvetlerin akışına ilişkin bir öngörüye sahip olmasını gerektirir. Zaman içinde, bir betonarme elemanı içindeki iç kuvvet akışını belirlemek amacıyla birçok optimizasyon yöntemi önerilmiştir. Evrimsel Yapısal Optimizasyon yöntemi, önceden tanımlanmış bir dizi dış yük ve sınır koşulu için, betonarme yapıdan nispeten yetersiz elemanları kademeli ve sistematik bir şekilde eleyerek optimum malzeme dağılımını bulmayı amaçlar. Bu yöntemde betonarme yapı, sonlu elemanlar metodu kullanılarak modellenir. Bu çalışmada, Evrimsel Yapısal Optimizasyon yöntemi, kullanılan örneklerin optimum sonlu eleman düzenini bulmak için kullanılmıştır. Optimizasyon sonucu bulunan sonlu eleman düzeni iç kuvvet akışını gösterebilir. Her bir örnek betonarme yapıyı tanımlamak için üç farklı analitik eleman kullanılmıştır: çubuk eleman, membran eleman ve altı çubuk elemandan oluşan tuğla eleman. Üç analitik eleman kullanılarak oluşturulan örnek modellerin optimize edilmiş eleman düzeni incelenmiştir. Sonuçlar doğrultusunda, üç analitik elemanın performansı karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma; dayanıklılık, etkinlik ve uygulanabilirlik kriterlerine göre yapılmıştır. Belirlenen kriterlere göre, tuğla elemanın en tutarlı sonuçları verdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Strut-and-Tie Model is used in the shear design of deep and short reinforced concrete members where traditional design methods are not applicable. A Strut and Tie Model is a truss analogy representing a reinforced concrete member's internal force flow. This method requires the engineer to have foresight into the internal flow of forces. Over time, many optimization methods have been suggested to determine the internal flow of forces within a reinforced concrete member. The Evolutionary Structural Optimization method aims to find the optimum material distribution by gradually and systematically eliminating relatively inadequate elements from the reinforced concrete member for a predefined set of external loads and boundary conditions. This method involves modeling the reinforced concrete member with a mesh of finite elements. In this study, the Evolutionary Structural Optimization method is utilized to find the optimum finite element layout of several examples–which can show the internal force flow within a reinforced concrete member. Three different analytical elements are used to define each member example: truss elements, membrane elements, and made-up brick elements comprising six truss elements. The resulting optimized element layout of the example models using three analytical elements is examined. The performance of the three analytical elements is compared in terms of their results, as well as their robustness, effectiveness, and feasibility. Overall, the brick element is observed to give the most consistent outcomes based on the determined criteria.