AST/ALT oranı ile şok indekslerinin pulmoner emboli şiddeti ve mortalitesiyle ilişkisi
The relationship of AST/ALT ratio and shock indices with lung emboli severity and mortality
  1. Tez No: 939498
  2. Yazar: BÜŞRA UTANĞAÇ PALA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜREYYA ÇETİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Giriş-Amaç: Pulmoner tromboemboli (PTE), artan insidansı ile kalp yetmezliği, solunum yetmezliği ve diğer komplikasyonlarla birlikte günümüzde kardiyovasküler mortalitenin sık görülen bir nedenidir. PTE' de sağ ventrikül disfonksiyonu gerçekleştikçe hemodinamik instabiliteye neden olmakta ve beraberinde doku hipoperfüzyonu gerçekleşerek serum transaminaz değerlerini yükseltebilmektedir. Çalışmamızda AST/ALT oranı, SI, MSI, ASI değerlerini hastaların demografik özellikleri, başvuru semptomları, hemodinamik verileri, laboratuvar değerleri, mortalite risk skorlaması, DVT varlığı, EKO' da sağ ventrikül disfonksiyon bulguları varlığı, PESI, sPESI, Wells ve Cenevre skorlamaları, BTPA verileri, 1 aylık ve 3 aylık mortalite ile ilişkisini incelemeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: 30.11.2023-01.05.2024 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Hastanesi acil servisi veya polikliniklerine başvurmuş ve yatan klinik hastalarından, radyolojik görüntülemelerinde PTE teşhis edilen Hastane Bilgi Yönetim Sistemi (HBYS) üzerinde verileri olan 133 hasta incelendi. İlk başvuruda laboratuvar tetkiklerinde AST/ALT oranı bakıldı. Aynı zamanda ilk başvuru sırasında yatak başında hesaplanan SI, MSI, ASI indeksleri not edildi. Bulgular: 133 hastanın ortalama yaşı 62,14 ± 17,13 idi. %48,9'u (n=65) erkek olup %51,1'i (n=68) kadındı. AST/ALT oranı ortalaması 1,62 ± 0,95 iken ≥1,3 olan hasta sayısı 79 idi. Şok indeksi (SI) skor ortalaması 1,00 ± 0,27, Modifiye Şok İndeksi (MSI) ortalaması 1,33 ± 0,38, Yaşa bağlı Şok İndeksi (ASI) ortalaması 63,65 ± 28,90 olarak hesaplandı. SI≥1 olan hasta sayısı 78, MSI≥1,4 olan hasta sayısı 64, ASI≥54 olan hasta sayısı ise 84 idi.
Özet (Çeviri)
İntroduction-objective: Pulmonary thromboembolism (PTE) is a common cause of cardiovascular mortality with an increasing incidence of heart failure, respiratory failure and other complications. As right ventricular dysfunction occurs in PTE, it causes hemodynamic instability and may lead to tissue hypoperfusion and increase serum transaminase levels. In our study, we aimed to examine the relationship between AST/ALT ratio, SI, MSI, ASI values and demographic characteristics, admission symptoms, hemodynamic data, laboratory values, mortality risk scoring, presence of DVT, presence of right ventricular dysfunction findings on ECHO, PESI, sPESI, Wells and Geneva scoring, BTPA data, 1-month and 3-month mortality. Methods: Between 30.11.2023-01.05.2024, 133 patients with data on the Hospital Information Management System (HBYS) who were admitted to the emergency department or outpatient clinics of Dicle University Hospital and who were diagnosed with PTE on radiologic imaging were analyzed. AST/ALT ratio was measured in laboratory tests at the first admission. At the same time, SI, MSI, ASI indices calculated at the bedside during the first admission were noted. Results: The mean age of 30133 patients was 62.14 ± 17.13 years. 48.9% (n=65) were male and 51.1% (n=68) were female.The mean AST/ALT ratio was 1.62 ± 0.95 and the number of patients with ≥1.3 was 79.The mean shock index (SI) score was 1.00 ± 0.27, modified shock index (MSI) was 1.33 ± 0.38, and age-related shock index (ASI) was 63.65 ± 28.90. The number of patients with SI≥1 was 78, MSI≥1.4 was 64, and ASI≥54 was 84.