Ceza muhakemesi hukukunda avukatın soruşturma dosyasını inceleme hakkı
Rights of lawyers to examine the investigation file in criminal procedure law
  1. Tez No: 939519
  2. Yazar: DAVUT DAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TEVFİK ODMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Adil yargılanma hakkı kapsamında, avukatın müdafi veya vekil sıfatıyla soruşturma dosyasını inceleme yetkisi, bu yetkinin sınırları ve hukuki dayanakları açıklanarak değerlendirilecektir. Bu çalışma, Anayasa, Ceza Muhakemesi Kanunu, Avukatlık Kanunu, Yönetmelikler ve yargı kararları temelinde ilgili mevzuatın analizini yapmayı ve uygulamada ortaya çıkan tereddütlere çözüm önerileri sunmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, bu hakkın ihlali durumunda başvurulabilecek hukuki yollar ayrıntılı şekilde ele alınacaktır. Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışma hem teorik hem de pratik bir perspektif sunmayı ve ceza muhakemesi hukukuna bilimsel katkı sağlamayı hedeflemektedir. Tez, dört bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölüm, Türk ceza muhakemesi hukukunda soruşturma evresinin niteliği ve avukatların hukuki durumunu ele almaktadır. İkinci Bölüm, soruşturma evresine hâkim ilkeleri ayrıntılı şekilde incelemektedir. Üçüncü Bölüm, mağdur, suçtan zarar gören ve şikâyetçinin haklarına odaklanmaktadır. Dördüncü Bölüm ise soruşturma dosyasını inceleme hakkı, bu hakkın sınırlandırılma koşulları ve uygulamada karşılaşılan örneklerle incelenmektedir. Çalışmanın temel bulgusu, insan haklarını ve şeffaf hukuk devleti ilkelerini esas alan 5271 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun, çağdaş ceza muhakemesi standartlarına uygun düzenlemeler içerdiği ve adil yargılanma hakkını ihlal etmeyecek şekilde kurgulandığıdır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the right to a fair trial, the authority of the lawyer, whether acting as defense counsel or legal representative, to examine the investigation file is analyzed by addressing the boundaries and legal foundations of this right. This study aims to analyze the relevant legislation based on the The Constitution of Republic of Turkey, Turkish Criminal Procedure code, the Attorneyship act, regulations, and judicial decisions, while also providing solutions to ambiguities encountered in practice. Additionally, it examines legal remedies available in cases where this right is unlawfully restricted. Prepared as a master's thesis, this study aims to offer both theoretical and practical insights while contributing scientifically to the field of criminal procedure law. The thesis is structured into four chapters. The first chapter examines the nature of the investigation phase in Turkish Criminal Procedure code and the legal status of lawyers during this stage. The second chapter explores the principles governing the investigation phase in detail. The third chapter focuses on the rights of victims, parties harmed by crime, and complainants. The fourth chapter delves into the right to examine the investigation file, the conditions under which this right can be restricted, and examples from practice. The primary finding of this study is that Turkish Criminal Procedure code (Code No. 5271), which prioritizes the protection of human rights and the principles of a transparent rule of law, incorporates provisions aligned with contemporary criminal procedure standards and ensures that the right to a fair trial is upheld without leading to human rights violations.