The perception of EFL teachers' metaverse integration : A case study in English language teaching
EFL öğretmenlerinin metaverse entegrasyonunun algılanması: İngilizce dil öğretiminde bir vaka çalışması
  1. Tez No: 939518
  2. Yazar: ZEHRA BAĞCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENEM ZAİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Modern bir öğretim ortamı yaratmak için, dil eğitmenlerinin Metaverse ve ekipmanlarından yararlanmak için kendi algıları hakkında farkındalık kazanmaları gerekir ve bu algılar onları kendi bağlamları için uygun uygulamalara yönlendirir. Dil öğretmenlerinin Metaverse teknolojisini öğretim uygulamalarına etkili bir şekilde entegre edebilmeleri için gerekli pratik beceriler ve destek sistemleriyle donatılmaları büyük önem taşımaktadır. Buna karşılık, teknoloji altyapısındaki sorunlar, yetersiz eğitim ve eşitsiz erişim bunun tam tersini temsil etmektedir. Bu zorlukların üstesinden gelmek ve eğitimde yeni teknolojinin potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için çalışma, uzmanlaşmış profesyonel programların ve politika değişikliklerinin altını çizmektedir. Bu nedenle, bu çalışma, Türkiye'de özel liselerde çalışan İngilizce öğretmenlerinin metaverse teknolojinin entegrasyonuna ilişkin görüşlerini ve eylemlerini, hem nicel hem de nitel yaklaşımları içeren kapsamlı araştırma metodolojisi yöntemlerini kullanarak incelemektedir.
Özet (Çeviri)
To create a modern teaching environment, language instructors need to acquire awareness about their own perceptions in order to make use of Metaverse and its equipment, and these perceptions lead them to appropriate practices for their own contexts. It is crucial to equip language teachers with the necessary practical skills and support systems for effectively integrating Metaverse technology into their teaching practices.On the contrary, problems in technology infrastructure, insufficient training, and unequal access represent the converse aspect. To address these challenges and maximise the potential of the new technology in education, the study underscores specialised professional programs and policy alterations. Therefore, this study examines the viewpoints and actions of EFL instructors in Turkey working in private high schools concerning the integration of metaverse technology by employing comprehensive research methodology methods.