Trafik kazası sonucu adli otopsi yapılan vakalarda otopsi kararlarının değerlendirilmesi
Evaluation of autopsy decisions in case where judicial autopsy is performed as a result of traffic accidents
- Tez No: 939528
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT NİHAT ARSLAN, UZMAN CANER BEŞKOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adalet Bakanlığı
- Enstitü: Adli Tıp Kurumu
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Önemli bir halk sağlığı sorunu olan trafik kazaları, adli boyutları ile de adli tıp hizmetleri içerisinde yer alan önemli bir konudur. Trafik kazası sonucu meydana gelen ölüm vakalarında hekimler tarafından otopsi yapılması ön yargısıyla vakalara yaklaşarak her vakaya otopsi kararı verilmesi, toplumda maddi ve manevi birçok yüke sebep olmaktadır. Bu nedenle otopsi kararı verilmeden önce, çoğu yerde kullanılan travma skorlaması ile otopsi kararlarının azaltılabilmesinin mümkün olup olmadığının tespiti amacıyla bu çalışma planlanmıştır. Bu çalışmada 24 aylık süre diliminde Adli Tıp Kurumu Morg İhtisas Dairesine trafik kazası sonrası otopsi yapılmak üzere gönderilen vakaların, otopsi öncesi ve sonrası elde edilen verilere göre hesaplanan travma ağırlıkları arasında karşılaştırma yapılması amaçlanmıştır. Hesaplanan ISS ve NISS değerleri, Friedman ve ark. ile Rautji ve ark. göre sınıflandırılmıştır. Çalışma kapsamında 24 aylık süre diliminde otopsisi yapılmış 972 vaka değerlendirilmiştir. Vakaların yaş ortalaması 41,84±20,55 yıl olarak hesaplanmıştır. Erkek:kadın oranı 4,2:1'dir. Otopsi öncesi yapılan değerlendirmede; ISS-NISS Friedman sınıflamasına göre 'major yaralanma, yaşamla bağdaşmayan yaralanma', ISS-NISS Rautji sınıflamasına göre 'travma merkezi varlığında kurtarılabilir, yaşamla bağdaşmayan yaralanma' saptanması durumunda otopsi yapılmasının ölüm sebebinin tespitine yönelik ek bir katkı sağlamadığı görülmüştür. Otopsi kararı verilmeden önce ölü muayenesinin ayrıntılı yapılması, olay yeri inceleme raporları ve ölene ilişkin tıbbi evrakların incelenmesi ile birlikte travma skorlama sistemleriyle ölüm sebebi tespitinin kolaylıkla yapılabileceği görülecektir.
Özet (Çeviri)
Traffic accidents, which are a significant public health issue, are also an important subject within forensic medicine services due to their forensic aspects. Approaching cases with a bias towards performing autopsies in cases of death resulting from traffic accidents leads to many financial and emotional burdens in society. Therefore, this study was planned to determine whether it is possible to reduce the number of autopsy decisions by using trauma scoring, which is widely used in many places, before making autopsy decisions. The aim of this study is to compare the trauma severity scores calculated based on the data obtained before and after autopsies of cases sent to the Forensic Medicine Institution Morgue Specialization Department for autopsy after traffic accidents during a 24-month period. The calculated Injury Severity Score (ISS) and New Injury Severity Score (NISS) values were classified according to Friedman et al. and Rautji et al. Within the scope of the study, 972 cases autopsied during a 24-month period were evaluated. The mean age of the cases was calculated as 41.84± 20.55 years. The male-to-female ratio was 4.2:1. In the pre-autopsy evaluation, it was observed that performing autopsies did not provide an additional contribution to determining the cause of death when 'major injury, non-survivable injury' according to the ISS-NISS Friedman classification and 'potentially survivable injury in a trauma center, non-survivable injury' according to the ISS-NISS Rautji classification were detected. It will be observed that conducting a detailed postmortem examination, examining crime scene investigation reports and medical records related to the deceased, and determining the cause of death through trauma scoring systems can be easily done before making autopsy decisions.