Canal Wall Down Timpanomastoidektomi operasyonu uygulanan kronik otitli hastalarda miringostapediopeksi ve malleostapediopeksi tekniklerinin işitme sonuçları yönünden karşılaştırılması
Comparison of myringostapediopexy and malleostapediopexy techniques in terms of hearing results in chronic otitis patients who underwent Canal Wall Down Tympanomastoidectomy
- Tez No: 939529
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN GENÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kocaeli Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda kronik otitli hastalarda Canal Wall Down Timpanomastoidektomi operasyonu uygulanan ve işitme rekonstrüksiyonu için miringostapediopeksi ve malleostapediopeksi uygulanan grupları kıyaslayarak optimum sonuçlara ulaşmak amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Çalışmamızda Ocak 2018 - Ocak 2022 yılları arasındaki Canal Wall Down Timpanomastoidektomi operasyonu uygulanan kronik otitli hastalarda malleostapediopeksi prosedürü uygulanan hastalar retrospektif olarak taranmıştır ve kontrol grubu olarak ele alınmıştır. Temmuz 2022 - Temmuz 2024 yılları arasındaki Canal Wall Down Timpanomastoidektomi operasyonu uygulanan kronik otitli hastalarda miringostapediopeksi prosedürü uygulanan hastalar prospektif olarak incelenmiştir ve çalışma grubu olarak ele alınmıştır. Hastalar ele alınırken; ameliyat notları, epikriz notları, odyolojik tetkikleri, radyolojik görüntülemeleri göz önünde bulundurulmuştur. BULGULAR: Kontrol ve çalışma gruplarının her ikisinde de ABG değeri azalsa da istatistiki olarak anlamlı farklılık görülmemiştir. Daha detaya inildiğinde postoperatif 3. ayda benzer sonuçlar alınmasına karşılık postoperatif 1. yılda miringostapediopeksi yapılanlarda greft zarın stapes başına iyice oturmasından kaynaklı ABG değerindeki daralma kontrol grubuna göre daha iyidir. Fakat istatistiki olarak anlamlı farklılık düzeyinde değildir. SONUÇ: Toplam 90 hastayla yapılan bu çalışma sonucunda işitme açısından iki yöntemin de sonuçlarının benzer olduğu ortaya koyulmuştur. Her iki yöntemin de uygulanabilirliği basit ve maliyetsizdir. Fakat daha iddialı sonuçlar için daha büyük vaka serilerine ihtiyaç vardır, bu seriler en iyiye ulaşmada yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: In our study, we aimed to reach optimum results by comparing the groups in which Canal Wall Down Tympanomastoidectomy was performed in patients with chronic otitis and myringostapediopexy and malleostapediopexy were performed for hearing reconstruction. MATERIAL AND METHODS: In our study, patients who underwent Canal Wall Down Tympanomastoidectomy between January 2018 and January 2022 and who underwent malleostapediopexy procedure in chronic otitis patients were retrospectively screened and considered as the control group. Patients who underwent Canal Wall Down Tympanomastoidectomy between July 2022 and July 2024 and who underwent myringostapediopexy procedures in chronic otitis patients were prospectively examined and considered as the study group. While considering the patients, surgical notes, epicrisis notes, audiological examinations, and radiological imaging were considered. RESULTS: Although the air-bone gap (ABG) value decreased in both the control and study groups, no statistically significant difference was observed. When examined in more detail, similar results were obtained in the 3rd month postoperatively. In contrast, in the 1st year postoperatively, the narrowing in the ABG value due to the grafted membrane fitting well to the stapes head was better in those who underwent myringostapediopexy compared to the control group. However, it was not at the level of statistically significant difference. CONCLUSION: This study, conducted with 90 patients, revealed that the results of both methods were similar in terms of hearing. The applicability of both methods is simple and cost-free. However, larger case series are needed for more ambitious results, and these series will guide us in reaching the best.