İstihkak davasına karşı açılan tasarrufun iptali davası (IIK m.97/XVII)
The action for cancellation of dispoition filed against the claim of appropriation (Article 97/17 of the EBL)
  1. Tez No: 939654
  2. Yazar: HÜSNİYE DENİZ SALAZ ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN TOPAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
İstihkak davası, İcra ve İflas Kanun'unun 96 ila 99. maddelerinde düzenlenmiş bir dava türüdür. Bu davaya, karşı dava olarak tasarrufun iptali davasının açılabileceği yönündeki düzenleme İİK m.97/17 hükmü ile getirilmiştir. İİK m.97/17 uyarınca istihkak davasına, karşı dava olarak tasarrufun iptali davası açılabileceği belirtilmiş ise de bu dava şartına ilişkin geçici veya kesin aciz belgesinin varlığının aranmayacağı ve yargılamada hâkimin delilleri serbestçe değerlendireceği hususları haricinde başkaca bir düzenlemeye yer verilmemiştir. Çalışmamız, İİK m.97/17 hükmü uyarınca açılabilecek tasarrufun iptali davasına ilişkin usul ve esasların belirlenmesi amacıyla hazırlanmıştır. Bu çalışma giriş bölümü hariç üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde istihkak iddiası, istihkak iddiasının amacı ve istihkak davasından bahsedilmiştir. İkinci bölümde tasarrufun iptali davasının niteliği, tarafları ve genel şartları ile Yargıtay kararlarında kabul edilen özel şartları anlatılmıştır. Üçüncü bölümde istihkak davasına karşı açılan tasarrufun iptali davasında özellik arz eden durumlar ve yargılama süreci incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise istihkak davasına karşı dava olarak açılan tasarrufun iptali davası ile ilgili gerek kanun sistematiği gerekse de usul ve ispata ilişkin değerlendirmelerimize yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The forfeiture action is a type of action regulated under Articles 96 to 99 of the Enforcement and Bankruptcy Law. The provision stipulating that a lawsuit for cancellation of disposition may be filed as a counterclaim to this lawsuit has been introduced by Article 97/17 of the EBL. Pursuant to Article 97/17 of the EBL, although it is stated that a lawsuit for cancellation of disposition may be filed as a counterclaim to the forfeiture lawsuit, there is no other regulation other than the existence of a temporary or definitive certificate of insolvency and that the judge will freely evaluate the evidence in the proceedings. Our study has been prepared in order to determine the procedures and principles regarding the action for cancellation of disposals that may be filed pursuant to Article 97/17 of the EBL. This study consists of three chapters except the introduction. In the first part, the claim of appropriation, the purpose of the claim of appropriation, and the action of appropriation are mentioned. In the second part, the nature, parties and general conditions of the action for cancellation of disposition and the special conditions accepted in the decisions of the Court of Cassation are explained. In the third part, the special circumstances and the judicial process in the action for cancellation of disposition filed against the claim of appropriation are analysed. In the conclusion part, our evaluations regarding the cancellation of disposition lawsuit filed as a lawsuit against the forfeiture lawsuit, both the systematics of the law and the procedure and proof are included.