Engellerin bulunduğu ortamda çok sayıda robot için yol planlama problemi
Multi-robot path planning problem in an environment with obstacle
  1. Tez No: 939701
  2. Yazar: EMAD HAZRATI NEJAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN EMRAH
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Mobil robotların çeşitli uygulamalarda giderek artan kullanımı, yol planlama problemini önemli bir araştırma konusu haline getirmiştir. Bu tezde, mobil robotlar için etkili bir global yol planlama algoritması geliştirilmiştir. Çalışmada, üç yeni yol planlama yöntemi önerilmiştir: Öğretme-Öğrenme Tabanlı Optimizasyon (TLBO) algoritması, Genetik Algoritma'nın geliştirilmiş bir versiyonu olan IGA ve TLBO ile IGA'nın güçlü yönlerini birleştiren hibrit bir yöntem. Önerilen algoritmalar, başlangıçta rastgele seçilen kontrol noktalarını adım adım değiştirerek daha kısa ve engellerden kaçınan Bézier eğrileri elde etmektedir. Ayrıca, bu üç yöntem, genetik algoritmalar, karınca kolonisi optimizasyonu ve diğer mevcut yöntemlerle karşılaştırılmış ve deneysel sonuçlar, önerilen yöntemlerin mevcut yöntemlere kıyasla daha iyi yollar sağladığını göstermiştir. Sonuçlar, TLBO, IGA ve hibrit yöntemin yol planlama problemlerini çözmede üstün performans sergilediğini ortaya koymaktadır. Son olarak, önerilen TLBO algoritması, engellerin bulunduğu ve altı farklı robotun her birinin farklı başlangıç ve bitiş noktalarına sahip olduğu bir ortamda uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The increasing use of mobile robots in various applications has made the path planning problem an important research topic. In this thesis, an effective global path planning algorithm for mobile robots is developed. The study proposes three new path planning methods: Teaching-Learning-Based Optimization (TLBO), an improved version of Genetic Algorithm (IGA), and a hybrid method combining the strengths of TLBO and IGA. The proposed algorithms iteratively modify initially randomly selected control points to obtain shorter and obstacle-free Bézier curves. These three methods were compared with genetic algorithms, ant colony optimization, and other existing methods. Experimental results demonstrate that the proposed methods provide better paths than existing ones. The results highlight the superior performance of TLBO, IGA, and the hybrid method in solving path planning problems. The proposed TLBO algorithm was applied in an environment with obstacles, where each of the six different robots had a unique starting and ending point.