Ekonomik büyüme ile enerji ilişkisi: e-Enerji tüketimi, yenilenebilir enerji, enerji arz ve talep esnekliğinin ekonometrik analizi
Relationship between energy and economic growth: Econometric analysis of energy consumption, renewable energy, energy supply and demand elasticity
- Tez No: 939859
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmanın amacı, Türkiye'de ve dünyada enerji ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin analiz edilmesidir. Çalışmanın birinci bölümünde çalışmanın içeriği özetlenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde Türkiye'nin enerji tüketimi ile ekonomik büyüme ilişkisi nedensellik analiziyle incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde OECD'ye üye yirmi ülkenin yenilenebilir enerji tüketimi ile ekonomik büyüme ilişkisi panel veri analizi ile incelenmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde Türkiye'nin enerji arz ve talep esneklikleri Johansen eşbütünleşme testi ile analiz edilmiştir. Çalışmanın son bölümünde analizler neticesinde elde edilen bulgulara dayalı sonuç değerlendirmesi yapılmıştır ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to analyze the relationship between energy and economic growth in Turkey and the world. The content of the study is summarized in the first part of the study. In the second part of the study, the causality analysis of the relationship between Turkey's energy consumption and economic growth is emerged. In the third part of the study, the relationship between renewable energy consumption and economic growth for twenty OECD member countries has been examined with panel data analysis. In the fourth part of the study, Turkey's energy supply and demand elasticities have been analyzed with the Johansen cointegration test. In the last part of the study, final evaluations have been made based on the findings obtained as a result of the analysis and suggestions were presented. As a result of the analyses, a long-term relationship has been found between the variables. The results obtained mean that the share of energy consumption in GDP is high and is sensitive to changes in energy consumption.