Teori ve uygulamada hükmün açıklanmasının geri bırakılması ve Anayasa'ya uygunluğu sorunu
The suspension of the pronouncement of the judgement in theory and practice and the problem of the constitutionality
- Tez No: 939897
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAKUP LEVENT KORKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada, hükmün açıklanmasının geri bırakılması kurumunu düzenleyen kuralın Anayasa Mahkemesi tarafından iptalinin gerekçeleri ve iptal yönteminin anayasa yargısına etkileri incelenmiştir. Kurumunu düzenleyen kuralın iptali örnek alınarak anayasa yargısına ilişkin güncel tartışmalara yer verilmiştir. Tartışmaların odağının, kurumdan öte bazı kavramlara ve bu kavramların tanımlarına ilişkin olduğunun tespiti yapılmıştır. Bu doğrultuda öncelikle ilk bölümde hükmün açıklanmasının geri bırakılması kurumu detaylıca incelenmiştir. İkinci bölümün ilk kısmında ise anayasa yargısına ilişkin genel açıklamalara yer verilmiş ve Anayasa Mahkemesi perspektifinden kurumun uygulamada neden olduğu sorunlar incelenmiştir. Çalışmanın son kısmında ise kurumu düzenleyen kuralın iptali örneği üzerinden anayasa yargısına ilişkin güncel tartışmalar belirlenip değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the reasons for the annulment of the institution of suspension of the pronouncement of the judgement by the Constitutional Court and the effects of the annulment method on constitutional adjudication. Using the annulment of the institution of suspension of the pronouncement of the judgement as a case study, current debates on constitutional adjudication are addressed. It is determined that the focus of the debates is not on the institution itself but rather on certain concepts and their definitions. Accordingly, the first chapter provides a detailed analysis of the institution of suspension of the pronouncement of the judgement. The first part of the second chapter includes general explanations concerning constitutional adjudication and examines the problems caused by the institution in practice from the perspective of the Constitutional Court. The final part of the study identifies and evaluates current debates on constitutional adjudication based on the example of the annulment of the institution.