Furkân Sûresi'nin belâgat açısından incelenmesi
An examination of Sura Furqan in terms of relationship
- Tez No: 939898
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEHMUS ÜLKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kur'ân-ı Kerim'in doğru bir şekilde anlaşılabilmesi için indirildiği dilin ve bu dilin edebî yönlerinin derinlemesine anlaşılmasına bağlıdır. Bu bağlamda, Kur'ân'ın en güçlü iʽcâz yönlerinden biri olarak kabul edilen belâgatı, ilim adamlarının tarih boyunca üzerinde yoğunlaştığı önemli bir araştırma konusudur. Yapılan çalışmalar, Kur'ân'ın belâgat yönünün anlaşılmasının, metnin daha derin ve doğru bir şekilde yorumlanmasında büyük bir rol oynadığını göstermektedir. Bu çalışmada, Furkân sûresinin belâgat özellikleri ve bu özelliklerin anlamlara nasıl yansıdığı incelenmiştir. Bu çalışma, Furkân sûresinin dilsel ve edebî derinliğini ortaya koyarak, Kur'ân'ın belâgat sanatlarının gücünü ve dilin anlam kapasitesini daha iyi anlamamıza katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Furkân sûresinde geçen kavramların belâgat yönünden incelenerek, belâgatın Furkân sûresinin anlamına ve mesajına olan etkisinin tespit edilmesi de çalışmamızın başlıca amaçlarındandır. Çalışmanın sonucunda, Furkân sûresinde kullanılan belâgat unsurlarının etkili bir şekilde yer aldığı, dilin ve anlatım becerisinin gücünü ortaya koyarak okuyucunun duygusal ve düşünsel dünyasına hitap ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to understand the Quran correctly, it depends on a deep understanding of the language in which it was revealed and the literary aspects of this language. In this context, the eloquence of the Quran, which is considered one of its most powerful miraculous aspects, is an important research topic that scholars have focused on throughout history. Studies show that understanding the eloquence aspect of the Quran plays a major role in interpreting the text more deeply and accurately. In this study, the eloquence features of the Surah Furkân and how these features are reflected in the meanings were examined. This study aims to reveal the linguistic and literary depth of the Surah al-Furqan and to contribute to our better understanding of the power of the eloquence arts of the Qur'an and the meaning capacity of language. Another main purpose of our study is to examine the concepts mentioned in the Surah al-Furqan in terms of eloquence and to determine the effect of eloquence on the meaning and message of the Surah al-Furqan. As a result of the study, kull in Surah al-Furqan