Zonguldak Karadeniz Ereğli 4 nolu Aile Sağlığı Merkezine başvuran 18 yaş ve üzeri kişilerin ilaç kullanımı ile ilgili bazı özelliklerini saptamaya yönelik araştırma
A research on determining some characteristics of drug use among individuals aged 18 and over who applied to Family Health Center no. 4 in Zonguldak Karadeniz Ereğli
  1. Tez No: 939911
  2. Yazar: YUSUF AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Yusuf AVCI, Zonguldak Karadeniz Ereğli 4 Nolu Aile Sağlığı Merkezine Başvuran 18 Yaş ve Üzeri Kişilerin İlaç Kullanımı ile İlgili Bazı Özelliklerini Saptamaya Yönelik Araştırma, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi, Aile Hekimliği Uzmanlık Tezi, Zonguldak, 2025 Amaç: Bu çalışmamız aile hekimliğine başvuran yetişkin hastaların ilaç kullanım alışkanlıklarını ve bunlarla ilişkili faktörleri incelemeyi, aynı zamanda literatüre ve hasta eğitimine katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Gereç ve yöntem: Bu tek merkezli, kesitsel ve tanımlayıcı çalışma, 10.07.2024-10.01.2025 tarihleri arasında Zonguldak Karadeniz Ereğli 4 Nolu Aile Sağlığı Merkezine başvuran 18 yaş ve üzeri bireylerle anket yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırma kriterlerini sağlayan toplam 407 katılımcı yer almıştır. Veriler, literatür taramasından yararlanılarak hazırlanan 33 soruluk anket formuyla toplanmış ve SPSS 22.0 programıyla analiz edilmiştir. Değişkenler arası karşılaştırmalar Ki-Kare testi ile yapılmış, anlamlı sonuçlarda Bonferroni düzeltmesi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Yusuf AVCI, A Research on Determining Some Characteristics of Drug Use among Individuals Aged 18 and Over Who Applied to Family Health Center No. 4 in Zonguldak Karadeniz Ereğli, Zonguldak Bülent Ecevit University Faculty of Medicine, Family Medicine Specialization Thesis, Zonguldak, 2025 Objective: This study aims to examine the medication use habits of adult patients applying to Family Medicine and to identify related factors, with the goal of contributing to the literature and enhancing patient education. Materials and Methods: This single-center, cross-sectional, and descriptive study was conducted between July 10, 2024, and January 10, 2025, using a survey administered to individuals aged 18 and over who applied to Zonguldak Karadeniz Ereğli No. 4 Family Health Center. A total of 407 participants who met the inclusion criteria were included in the study. Data were collected using a 33-item questionnaire developed based on a literature review and analyzed with SPSS 22.0 software. Comparisons between variables were performed using the Chi-Square test, and Bonferroni correction was applied for significant results. A p-value of