Hastanede yatan hastaların malnütrisyon durumunun değerlendirilmesinde adduktor pollisis kas kalınlığı ölçümü
Adductor pollisis muscle thickness measurement in the evaluation of malnutrition status of hospitalized patients
  1. Tez No: 939924
  2. Yazar: SEVDE NUR OLGUN AYAZLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEMET YUSUF ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Adduktor Pollisis Kas Kalınlığı (APKK), deri altı yağ dokusunu minimum düzeyde içeren ve vücutta doğrudan ölçülebilen tek kas olması sebebiyle malnütrisyon durumunun değerlendirmesi için yeni bir antropometrik ölçüm olarak ortaya çıkmıştır. Bu çalışma, hastanede yatan yetişkin bireylerde APKK'nın diğer antropometrik parametrelerle ilişkilerini değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini Biruni Üniversite Hastanesi'ne yatışı yapılan erkek (n=157) ve kadınlardan (n=209) oluşan 18 yaş ve üzeri 366 hasta oluşturmaktadır. Hastaların sağlık bilgileri ve beslenme alışkanlıklarını içeren veri toplama formu, 24 saatlik besin tüketim kaydı uygulanmış, nütrisyonel tarama NRS-2002 ve GLIM kriterleri ile yapılmış ve vücut ağırlığı, boy uzunluğu, triseps deri kıvrım kalınlığı (TDKK), üst orta kol çevresi (ÜOKÇ), üst orta kol kas çevresi (ÜOKKÇ), üst orta kol kas alanı (ÜOKKA) ve dominant (DAPKK) ve dominant olmayan el APKK (NDAPKK) ölçümleri alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Adductor pollicis muscle thickness (APMT) has emerged as a new anthropometric measurement for the assessment of nutritional status, as it is the only muscle in the body that contains minimal subcutaneous fat tissue and can be measured directly. This study was conducted to evaluate the relationships of APMT with other anthropometric parameters in hospitalized adult individuals. The sample of the study consists of 366 patients aged 18 and over, male (n=157) and female (n=209), who were admitted to Biruni University Hospital. Data collection form containing patients' health information and nutritional habits, 24-hour food consumption record was applied, nutritional screening NRS-2002 and GLIM criteria body weight, height, triceps skinfold thickness (TST), mid-upper arm circumference (MUAC), mid-upper arm muscle circumference (MUAMC), mid-upper arm muscle area (AMA) and dominant (DAPMT) and non-dominant hand APMT (NDAPMT) measurements were taken.