İzole hipertansiyon hastalarında nondipper kalp hızı varlığının ventriküler aritmiler ile ilişkisi
Relationship between the presence of non-dipper heart rate and ventricular arrhythmias in patients with isolated hypertension
  1. Tez No: 939923
  2. Yazar: ABDULLAH SARIHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFÜ BEKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Sağlıklı bireylerde gece saatlerinde artan parasempatik tonus ile kalp hızı düşerken, bu düşüşün olmaması ya da minimal düzeyde gerçekleşmesi, artmış sempatik aktivitenin bir göstergesidir. Bu durum, özellikle hipertansif bireylerde ventriküler aritmilere yatkınlığı artırabilecek önemli bir mekanizma olabilir. Bu çalışmada izole hipertansif hastalarda ritim holterde gece düşmeyen kalp hızı olan ve olmayan olgular arasında ventriküler aritmi sıklığının ve diğer klinik parametrelerin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Mart 2025 tarihine kadar son 12 ay içerisinde Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı'na başvuran transtorasik ekokardiyografi yapılan, ritim ve tansiyon Holter takılan 229 izole hipertansif hasta (ortalama yaş 58,2±12,5 yıl , 89 (% 38.9) erkek) alınmıştır. Çalışmaya dahil edilen olgular ritim holterinde gece kalp hızında %10 ve üzerinde düşüş olan olgular dipper grubu, %10 dan daha az düşüş olanlar ise non-dipper grubu olmak üzere üzere iki gruba ayrılmıştır. Temel karşılaştırmalar bu iki grup arasında yapılmıştır. Sonrasında Lown sınıflamasına göre düşük Lown sınıfında (Lown 0) olan hastalar ile yüksek Lown sınıfında (Lown 1-4) olan hastalar iki gruba ayrılarak aynı karşılaştırmalar bu iki grup arasında da tekrarlanmıştır. Lown sınıf 0 grubu ile Lown sınıfı 1-4 grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı olan parametreler çok değişkenli analiz ile değerlendirilerek bağımsız öngördürücülerin belirlenmesi amaçlandı. Bulgular: Hastalar ritim Holter analizlerinde kalp hızında gece %10 ve üzerinde düşüş olan 170 hasta (ortalama yaş 57,8±12,2yıl , 66 (% 38,8) erkek) dipper grubu, %10'dan daha az düşüş olan 59 hasta (ortalama yaş 59,3±13,4 yıl , 23 (% 29) erkek) ise non-dipper grubu olarak belirlendi. Dipper ve Non-Dipper grupları arasında bazal demografik parametreleri, laboratuar parametreleri kullandıkları ilaçlar açısından anlamlı fark izlenmedi. İki grup arasında transtorasik ekokardiyografi parametreleri karşılaştırıldığında interventriküler septal kalınlık (11,9±1,6 vs. 11,3±1,4 mm; p=0,005 ), arka duvar kalınlığı (11,7±1,6 vs. 11,3±1,6 mm; p=0,047 ), sol ventrikül kitlesi (193,8±47,1 vs. 174,7±48,6 gr; p=0,009 ), sol ventrikül kitle indeksi (103,9±26,2 vs. 95,3±28,2 gr/m2; p=0,040 ), sol ventrikül hipertrofisi varlığı (%78 vs. %60,6; p=0,016 ) ve konsentrik hipertrofi varlığı (%55,9 vs. %37,6 ; p=0,014 ) nondipper kalp hızı olan hastalarda dipper kalp hızı olan hastalara göre anlamlı olarak daha yüksek olduğu görüldü. İki grup arasında ritim Holter parametleri karşılaştırıldığında hem ventriküler ekstra sistol sayısı (1039 (8-1600) vs.
Özet (Çeviri)
Objective: In healthy individuals, the increase in parasympathetic tone during nighttime leads to a decrease in heart rate. When this decrease does not occur or happens minimally, it is an indicator of increased sympathetic activity. This condition could be an important mechanism that may increase the susceptibility to ventricular arrhythmias, especially in hypertensive individuals. The aim of this study is to compare the frequency of ventricular arrhythmias and other clinical parameters between cases with and without a heart rate decrease during the night in isolated hypertensive patients monitored by a rhythm Holter. Materials and Methods: A total of 229 isolated hypertensive patients (mean age 58.2±12.5 years, 89 (38.9%) male) who underwent transthoracic echocardiography, rhythm Holter, and amulatory blood pressure monitoring and applied to the Department of Cardiology at Hitit University Faculty of Medicine in the last 12 months up until March 2025 were included in this study. The cases included in the study were divided into two groups based on their nighttime heart rate decrease in the rhythm Holter: the“dipper”group, with a decrease of 10% or more, and the“non-dipper”group, with a decrease of less than 10%. The primary comparisons were made between these two groups. Then, according to the Lown classification, patients in the low Lown class (Lown 0) were compared with those in the high Lown class (Lown 1-4), and the same comparisons were repeated between these two groups. Parameters that were significantly different between the Lown class 0 and Lown class 1-4 groups were included in multivariate analysis, aiming to identify independent and significant parameters that may influence the development of cardiac arrhythmias in isolated hypertensive patients. Results: In Holter rhythm analyses, 170 patients (mean age 57.8±12.2 years, 66 [38.8%] male) with a nocturnal heart rate decrease of ≥10% were classified as the dipper group, while 59 patients (mean age 59.3±13.4 years, 23 [29%] male) with a decrease of