Derin öğrenme yöntemi kullanılarak geliştirilen yapay zekâ uygulamaları aracılığıyla panoramik radyografiden diş yaşının tespiti ile demirjian diş yaşı belirleme yönteminin kıyaslanması
Comparison of dental age estimation from panoramic radiographs using deep learning-based artificial intelligence applications and the demirjian method
  1. Tez No: 939972
  2. Yazar: SUDE GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA KURT
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Derin Öğrenme Yöntemi Kullanılarak Geliştirilen Yapay Zekâ Uygulamaları Aracılığıyla Panoramik Radyografiden Diş Yaşının Tespiti ile Demirjian Diş Yaşı Belirleme Yönteminin Kıyaslanması Amaç: Bu çalışmanın amacı, çocuklara ait panoramik radyografilerden Demirjian yöntemiyle etiketlenen diş gelişim evrelerini kullanarak geliştirilen derin öğrenme tabanlı yapay zekâ modelinin diş yaşı tahminindeki performansını değerlendirmek ve bu modelin, aynı yöntemi manuel olarak uygulayan uzman ve araştırma görevlisi ile doğruluk ve güvenilirlik açısından karşılaştırılmasını sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: Retrospektif tanımlayıcı tasarıma sahip bu çalışmada, 5–14 yaş aralığındaki çocuklara ait 1910 panoramik radyografi değerlendirilmiştir. Mandibular sol daimi dişler Demirjian yöntemine göre manuel olarak etiketlenmiş ve veriler, YOLOv8x tabanlı CranioCatch yazılımıyla geliştirilen yapay zekâ modeline öğretilmiştir. Modelin segmentasyon, nesne tespiti ve sınıflandırma performansı analiz edilmiş; diş yaşı tahminleri çocuk diş hekimi uzmanı, araştırma görevlisi ve yapay zekâ tarafından hesaplanarak istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Bulgular: Yapay zekâ modeli, diş gelişim evrelerini sınıflandırmada orta düzeyde bir başarı sergilemiştir.
Özet (Çeviri)
Comparison of Dental Age Estimation from Panoramic Radiographs Using Deep Learning-Based Artificial Intelligence Applications and the Demirjian Method Aim: The aim of this study is to evaluate the performance of a deep learning-based artificial intelligence (AI) model, developed using tooth development stages labeled according to the Demirjian method on pediatric panoramic radiographs, in estimating dental age. Additionally, the study aims to compare the model's accuracy and reliability with those of expert and researcher observers who applied the same method manually. Materials and Methods: In this retrospective descriptive study, 1,910 panoramic radiographs of children aged 5 to 14 were evaluated. The mandibular left permanent teeth were manually labeled according to the Demirjian method, and the data were used to train an AI model developed with YOLOv8x-based CranioCatch software. The model's performance in segmentation, object detection, and classification was analyzed. Dental age estimations were calculated by a pediatric dentistry specialist, a research assistant, and the AI model, and statistically compared. Results: The AI model demonstrated a moderate level of success in classifying dental development stages.